Mintegy 926 ipari robotot és 200-300, emberekkel együttműködő, automatizált gépet, úgynevezett kobotot adtak el Magyarországon 2019-ben – derül ki a Nemzetközi Robotikai Szövetség adataiból.
Globálisan
megtriplázódott az új önműködő gépek üzembe helyezése, 2010–2019 között mintegy 381 ezer ipari robot állt munkába.
A nagy globális cégek mellett hazai szereplők is megjelentek az ágazatban, a fejlesztési és a gyártási oldalon egyaránt – teszi hozzá a Világgazdaság.
Az egyik új szereplő az Enjoy Robotics, amely Budapesten robotkávézó létrehozásával kezdte meg a működését 2019-ben, majd a koronavírus megjelenésekor fertőtlenítő robot fejlesztésébe kezdett, s ezzel párhuzamosan Fülesden felépített egy robotgyárat. A cég vezérigazgatója a gazdasági napilapnak elmondta: 2021-ben kezdték az ápolók és idősgondozók támogatását szolgáló robotok fejlesztését, amelyek ugyan nem váltják ki az élő munkaerőt, azonban segítik az egészségügyi ellátást.
Csizmadia Tibor szerint nemzetstratégiai kérdés lesz, hogy ki gyártja, illetve vezérli a robotokat, és Magyarországnak alapvető érdeke, hogy a jövő egyik meghatározó iparágában
fejlesztőként és ne bérmunkásként vegyen részt.
Az OnRobot vállalat hardvert és szoftvert egyaránt készít. Sajtóképviselőjük állítása szerint az együttműködő robotok piaca
továbbra is két számjegyű növekedést mutat,
és az eladások további növekedésére számítanak. A vállalat termékeit Magyarországon az autóiparban, a gyógyszeriparban, a gépiparban, az elektronikai gyártásban, a vegyiparban és az élelmiszeriparban használják.