Elindult a drágulás, áprilisban rögtön a várakozások feletti mértékben ugrottak meg az árak. A szakértők is bizonytalanok, mikor tetőzik az infláció, milyen hatással lesz az euróárfolyamra, lesz-e kamatemelés.
Májusban várhatóan még magasabb lesz az infláció, elérheti a 5,2-5,5 százalékot is, de elsősorban a tavalyi május alacsony bázis miatt. Az árdrágulás általános a világon: az Egyesült Államokban és az unióban is magas lett az infláció. Teljes évre 4,1 százalék lehet az átlagos infláció, ami magasabb a kormányzati célértéknél – mondta Horváth István, a Sberbank treasury vezetője.
Az MNB már a hét elején jelezte, hogy kész beavatkozni a folyamatokba, ez azonnal meglátszott a forint árfolyamán is, még 350 forint alatt is volt az euró egy rövid ideig. A kamatemelés rövid távon erősíti az árfolyamot, de nem hiszünk hosszú távon a 350 alatti forintban – tette hozzá a szakértő.
A monetáris beavatkozás várhatóan nem lesz nagy hatással a vállalkozásokra, mert a referenciakamatok már beárazták a kamatemelést. A hétfői MNB nyilatkozatok alapján szinte tényként számolhatunk a június végi kamatemeléssel, első körben 15 századpontossal, de az év végéig ez akár a 30 századpontot is elérheti – mondta Horváth István.