Az előző hónaphoz képest 0,2 százalékkal, a tavaly áprilisi mélyponthoz képest 57 százalékkal nőtt a szezonálisan és munkanappal kiigazított ipari kibocsátás – teszi hozzá első becslése alapján a Központi Statisztikai Hivatal jelentése.
A munkanaphatás már a tavalyi év utolsó két hónapjában is segítette az ipart, de akkor még a pozitív tartományban mutatott nagyobb növekedést a nyers adat a kiigazítottnál. A novemberi és december 1,5 és 1,1 százalékos munkanappal tisztított növekedéssel szemben a nyers adat 3,4, illetve 5,8 százalékos emelkedést mutatott.
Az előző hónaphoz viszonyított szerény januári növekedés két hónap visszaesés után következett be:
tavaly novemberben 1, decemberben 2,4 százalékkal csökkent az ipar teljesítménye.
A KSH közölte: az éves összevetésű januári csökkenéshez a feldolgozóipari alágak többsége hozzájárult. A legnagyobb súlyú járműgyártás jelentősen, míg az élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása kisebb mértékben csökkent. A számítógépek, elektronikai és optikai termékek gyártása nőtt.
A járműgyártás teljesítménye tavaly augusztus óta minden hónapban túlszárnyalta az egy évvel korábbit, decemberben nőtt a legjobban, 13,8 százalékkal.
A márciustól júliusig tartó öthónap vergődés miatt azonban a tavalyi kibocsátás 11,2 százalékkal elmaradt az előző évitől.
Az élelmiszeripar az október novemberi 4,5, illetve 1,1 százalékos csökkenés után éves összehasonlításban decemberben már ismét 3,6 százalékos növekedést mutatott és a tavalyi teljesítménye szolid 1,0 százalékkal felülmúlta az előző évit. A számítógépek, elektronikai és optikai termékek gyártása hat hónap növekedés után decemberben megtorpant és 5,4 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól, de ezzel együtt is a múlt év egészét tekintve teljesítménye szerény 0,8 százalékkal felülmúlta a 2019-est.
Az ipari termelés januári részletes adatait jövő pénteken, március 12-én közli második becslése alapján a KSH.