Egyaránt hatottak az ingatlanárakra a járványkörülmények, az óvintézkedések, a kijárási korlátozás, a home office és a távoktatás is – valamint még az ingyenes parkolás is –, ezen folyamatokat összesítette most az OTP Ingatlanpont. Kifejezetten olyan tendenciákat vett górcső alá az otthonkeresés terén, amelyek akár a járvány elvonultával is maradhatnak.
Már a tavaszi hullám idején is megfigyelhető volt a kertvárosi és agglomerációs ingatlanok térnyerése, ez
- egyrészt az esetenként jelentős árkülönbséggel,
- másrészt a home office egyre általánosabbá válásával a munkahely és az otthon közötti ingázás háttérbe szorulásával
magyarázható.
A városokból megfigyelhető kivándorlásnak a vidéki infrastruktúra hiányosságai, az elérhető ingatlanok korlátozott száma és az a bizonytalanság szabhat határt, hogy
a cégek vajon hosszú távon is fent fogják-e tartani a home office lehetőségét,
vagy ismét visszaállnak a járvány előtti munkarendre.
Az ingázás újbóli beindulásával, az utazási idő és költségek emelkedésével ismét fontos szemponttá válhat az, hogy meddig éri még meg vidékre költözni. Ezt ellensúlyozhatják a budapesti és agglomerációs kötöttpályás tömegközlekedés nemrég beharangozott fejlesztései, ami tervek szerint 20 év alatt a duplájára növelheti a közösségi közlekedést használók számát.
A kertvárosi térnyerés márpedig a településszerkezetre is hatással lehet.
Az OTP Ingatlanpont felismerte azt is, hogy egyre inkább szerepel az alaprajzokon a "dolgozószoba" kategória ott, ahol eddig szoba vagy háló volt felírva a hirdetésben, de a kisebb lakásokban is szempont lett, hogy legyen egy elkülöníthető, dolgozónak használható helyiség.
Keresettek lettek a több bejáratú ingatlanok is – szempont lett a generációk együttélése –, illetve a beépíthető tetőtér is vonzóvá vált, de főként azokon a területeken, ahol azért elérhető munkahely a család több tagjának is.
Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!