Az évtized feléig több száz milliárd forintot tehet ki az ötödik generációs mobiltechnológiát (5G) érintő beruházások értéke Magyarországon – mondta a Magyar Nemzetnek Mácz Ákos, az 5G-koalíció szakmai vezetője. Hozzátette, hogy a beruházásokban nemcsak a szolgáltatók, hanem az 5G-t az Ipar 4.0 keretében felhasználó ágazatok is jelentékeny mértékben részt vesznek – ilyenek például az intelligens közlekedés és logisztika, az okosagrárium, valamint az egészségügy és a szórakoztatóipar fejlesztői.
Az 5G-koalíció víziója szerint
Magyarországon 2023 végéig a nagyobb városokban és a fő közlekedési útvonalakon elérhető lesz a szolgáltatás.
"Ha ezt lakosságarányosan nézzük, az a becslésem szerint valamivel több mint ötvenszázalékos lefedettséget jelent három év múlva. Ez valóban ambiciózus várakozás, de úgy vélem, hogy teljesíthető. Az évtized második felére pedig a lakosság döntő részének elérhető lesz az 5G is" – vázolta fel a jövőt a szakember.
Ezzel párhuzamosan a 3G kivezetése már napirenden van a hatóságnál és a piaci szereplőknél is: 2022 vége, 2023 eleje környékén történhet meg.
Bár elsősorban az iparban hoz átütő fejlesztéseket az 5G, a technológia fokozatosan megjelenik a magánfogyasztók életében a következő néhány évben. A folyamat mindkét oldalról kap lökéseket: a gyártók felől az egyre újabb mobiltelefonok révén, a fogyasztói oldalról pedig azért, mert az elmúlt évtizedben látványosan megugrott a mobilnetet használó videós tartalomfogyasztás, amely például az 5G-n keresztül jóval élvezhetőbb.