A koronavírus miatti helyzet nem lassította a ZalaZone kivitelezését, de az üzemeltetésben érezhető volt a megelőző intézkedések hatása. A 45 milliárd forintba kerülő, 260 hektáron elterülő járműipari tesztpálya már nagyjából 70 százalékos állapotban van, a tervek szerint 2021 végén adják át – mondta a Világgazdaságnak Robert Siddi, a létesítmény szolgáltatásait hasznosító AVL-ZalaZone Kft. kereskedelmi vezetője.
Az ausztriai AVL autóipari kutatóvállalat és a zalaegerszegi komplexum tulajdonosa, az állami Autóipari Próbapálya Zala Kft. azért alapította meg a 74-26 százalékos arányban osztrák többségi tulajdonú AVL-ZalaZone-t, mert a tesztpálya néhány elemén már elindulhattak a szolgáltatások. Már működik
- a Smart City,
- a nyolcféle felületen kipróbálható fékteszt,
- a 300 méter átmérőjű dinamikus felület és
- a kisebb versenypályának számító kezelhetőségpálya.
Hamarosan pedig készen lesz az 50 kilométeres M76-os út Balatonszentgyörgy és Zalaegerszeg között, amelynek egy 12 kilométeres egyenes szakaszát az AVL-ZalaZone hetente kétszer egy irányban tesztelésre lezárhatja. Ezen a részen 250 kilométeres óránkénti sebességgel is haladhatnak majd az autók, köztük az önvezetők. is.
Jövőre épül meg az 5, 12, 18, 25 és 30 fokos emelkedőket tartalmazó modul, a kezelhetőségi pálya pedig kiegészül egy egy kilométer hosszú, hat méter széles kisebb kezelhetőségi pályával, amely teljesen vizezhető lesz.
A ZalaZone erős szeptembert zárt, mert Európában már csak Magyarországra lehetett bejutni tesztelésre. A létesítmények kihasználtsága egyelőre 25-30 százalék körüli. A legjelentősebb ügyfelek a járműalkatrész-gyártók – a Knorr-Bremse, a Bosch és a Continental –, valamint igénybe veszik a szolgáltatásokat az autógyártók, köztük a Porsche és a Volkswagen csoport tagjai is.
Magáncélra még nem használható a tesztpálya, de később erre is megnyílhat.