Közös jogi eljárást kezdeményezett pénteken a brit piacon tevékenykedő három legnagyobb légitársaság, a British Airways, az easyjet és a Ryanair a brit kormány által a hét elején bevezetett karanténelőírás ellen, melynek célja az, hogy bíróság kötelezze a brit kormányt a karanténelőírás visszavonására.. Az új szabályok szerint bárkire, aki brit földre érkezik, kötelező két hetes karantén vár. Ezzel a koronavírus újbóli behurcolását előzné meg a brit kormány.
A légitársaságok ugyan elsősorban a szabályozás szigorának belföldön élőkre vonatkozó előírásokhoz képest diszkriminatív voltát emelték ki, de azt is hangsúlyozták, hogy számukra ez súlyos veszteségeket okoz. Közös közleményükben úgy fogalmaztak: a karanténszabályok pusztító hatást gyakorolnak a brit légiközlekedésre és a brit gazdaság egészére is.
Willie Walsh, a British Airways anyavállalatának (IAG) vezérigazgatója a londoni alsóház képviselőinek küldött levelében azt írta, hogy
a BA júliusban újra akarta indítani menetrend szerinti járatainak 40 százalékát, a kormány azonban ezt a tervet "megtorpedózta" a karanténintézkedéssel.
Walsh szerint a BA-nak jelenleg semmiféle kereskedelmi bevétele nincs, készpénztartaléka ugyanakkor naponta 20 millió fonttal (7,7 milliárd forinttal) apad, és a cég jelenlegi helyzete fenntarthatatlan. Amint azt az Infostart is megírta, dolgozói kezdeményezésre egyelőre műkincseladásból jutnának pénzhez a leépítések megelőzése érdekében.
Ezért a légitársaságok felszólították a kormányt, hogy
ne válogatás nélkül alkalmazza a karanténelőírást, ehelyett teremtse meg a feltételeit annak, hogy az alacsony fertőzöttségű országokból érkezők mentesüljenek a karanténszabály alól.
Ugyan alsóházi meghallgatásán erre ígérettel felérő utalást tett, mondván kölcsönös megállapodások esetén már a karanténelőírás június végi első felülvizsgálatának idejére mentességet kaphatnak azok a beutazók, akiknek hazájában a fertőződési ráta "legalább olyan jó", mint Nagy-Britanniában. A cégek azonban eddig semmiféle jelzést nem kaptak arra, hogy mikortól léphetnének érvénybe ezek a mentességek.
A brit turisztikai és szállodaágazat is jogi eljárásra készül a kormány karanténintézkedése ellen.
Elsősorban azzal az érvvel, hogy az előírás aránytalan és diszkriminatív. A kezdeményezéshez több mint 500 nagy utazásszervező vállalat és szálloda csatlakozott. E cégek együttes forgalma meghaladja az évi 10 milliárd fontot.
Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!