Eddig nagyjából az adósok negyven százaléka vállalta, hogy a válságban is törleszt, a többieknél viszont akár kétezermilliárd forintot is hagyhat idén a márciusban bevezetett hitelmoratórium - nyilatkozta a Magyar Nemzetnek Tállai András, a pénzügyminiszter helyettese. A március közepén bevezetett hitelmoratórium értelmében a már meglévő hitelek esetében idén nem kell fizetni sem a kamatot, sem a tőkét, sem a díjat.
Tállai András elmondta: a jelenlegi adatok szerint
a vállalati hiteleknél az ügyfelek nagyjából ötven százaléka fizet.
Ha a moratórium lehetőségével minden adós élne, akkor 3600 milliárd forint maradna idén a háztartásoknál és a vállalatoknál.
Tállai András jelezte, a magyar az egyik legszélesebb körű ilyen adósvédelem világszerte, és a legtöbb országban, így Nyugat-Európában is jellemzően csak szűkebb kör, leginkább a bajbajutottak élhetnek fizetési haladékkal, a kedvezmény időszaka pedig általában három hónap. Ehhez képest Magyarországon minden hitelszerződésnél és ügyfélnél érvényesül a moratórium, ráadásul december 31-ig. Hangsúlyozta: tulajdonképpen örömteli, hogy tíz ügyfélből négy-öt nem kéri idehaza a halasztást. Szerinte ez annak a nyilvánvaló jele, hogy a magyar családok és vállalkozások anyagi helyzete az utóbbi években megerősödött.
Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!