A koronavírus-járvány magyarországi megjelenésével számos árufajta iránt bezuhant a kereslet, egy kisebb árucsoport iránt viszont kezelhetetlen módon megnőtt: a szájmaszk összes formája, a gumikesztyű és a kézi fertőtlenítőszer vezeti a listát.
A G7 összeszedte, kik léptek a piacra:
- Azok a kiskereskedők, akiknek korábban is a fő profilja volt az egészségügyi védőfelszerelések, munkaruhák és tisztítószerek forgalmazása, most nagyon meg tudták növelni a bevételüket. Nekik óriási előnyt jelentett, hogy eleve bejáratott üzleti kapcsolatban álltak az ezeket a cikkeket forgalmazó nagykereskedőkkel, vagy tudták, hogy például Kínából hogyan lehet gyorsan, közvetlenül a gyártóktól rendelni olyan termékeket, amelyek valóban meg is érkeznek, és még a minőségük is elfogadható.
- Akiknek ugyan volt boltjuk, de mással foglalkoztak, és egyik napról a másikra kiesett minden bevételük. Akinek volt online boltja, megpróbálhatott átállni a maszkok-kesztyűk-fertőtlenítők értékesítésére. A bedőlés elől menekülő boltosok pedig mindent elkövettek, hogy azt a korlátozott mennyiségű árut, amihez hozzájutottak, minél inkább aranyáron adják el. Volt olyan ruhakereskedő, aki az árukészletéből varratott maszkokat.
- Sok munkáját vesztett ember is belevágott a bizniszbe, tőke és hozzáértés nélkül – eladni akár egy Facebook-profillal is lehet.
A maszkot gyártó vállalkozások nem tudták elég gyorsan fokozni a termelésüket, ebben az időszakban az áruhoz jutó kiskereskedők akár 5-600 százalékos haszonnal is el tudták adni a maszkokat: a néhány száz forintos pormaszkok darabja 2-3000 forintért kelt el a netes boltokban. Az arányok mára csökkentek, de még mindig jellemző, hogy a raktárból azonnal megy a vevőkhöz, mert az online boltosok már eladták őket.
A járvány okozta felfordulásban a fogyasztók védelme háttérbe szorul. Sokszor “vírusölőnek” vagy “tüdőgyulladás ellen hatékonynak” hirdettek maszkokat, hogy az ő terméküket rendeljék meg, de a fogyasztóvédelmi szakemberek szerint a járványmentes időszakban is ugyanez zajlik, csak most látványosabb a visszaélés, met csak egy termékcsoport iránt van érdeklődés.
Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!