Konkrét javaslatunk volt, hogy a járulékkedvezményt december 31-ig hosszabbítsák meg: ez a meglévő munkatársak megtartásához könnyebbség mind a nagyobb, mind a kisebb munkaadók számára is, még úgy is, hogy a dolgozók gyakorlatilag állásidőn vannak, mert konkrét munkavégzés nincs - mondta az InfoRádiónak Gál Pál Zoltán, a Turisztikai és Vendéglátó Munkaadók Országos Szövetségének elnöke.
A másik javaslatuk egy konkrét bértámogatásra vonatkozik - ezt a 2008-as válságnál már alkalmazták, és szerintük jól működött. Lényegében arról van szó, hogy a munkaerő-költség egy részét megtámogatja egy alap. Az Európai Uniós számos országában ez volt az általános javaslat, több helyen már el is fogadták, hogy a minimálbér 60-80 százalékát megtéríti az állam ezen állásidő alatt.
"Ehhez hasonló javaslatot tettünk mi is"
- tette hozzá Gál Pál Zoltán.
Emellett javasolták a Széchenyi Pihenőkártya felhasználásának és adómentességének könnyítésére, a reprezentációs adó csökkentésére - igaz, ez már egy hosszabb távú, növekedési, kilábalási javaslat -, illetve a rövidtávú szálláskiadás szabályainak egy, az idegenforgalomhoz jobban igazodó szabályozására.
Az elnök szerint
a járvány adminisztratív korlátozó szabályainak felfüggesztése után 6-12 hónap kell ahhoz, hogy a világ turizmusa a korábbihoz hasonlóan kezdjen működni.
Ugyan korábban azt gondolták, hogy akár már júliusban, augusztusban a belföldi idegenforgalom el tud indulni - és ez segítheti a vendéglátóhelyeket a működési költségeik megtermelésében -, de most úgy látszik, hogy ez is sokkal fokozatosabban és egészen elhúzódóan tud csak beindulni. A korlátozások feloldása és a légiközlekedés helyreállása után 6-12 hónap lehet a kilábalás, amennyiben a munkahelyeket sikerül megőriznünk, és így a vendégek újrafogadását lehetővé tenni - erősítette meg Gál Pál Zoltán.
Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!