Elfogadták a kutatási keretprogramot, vagyis a bodai atomhulladék-tároló helyszínének tervével kapcsolatban tovább kutathatnak a szakemberek, az újabb fázisokra kell engedélyt kell majd kérni - adott helyzetjelentést a Bodára tervezett atomhulladék-tároló sorsával kapcsolatban az InfoRádiónak Fichtinger Gyula, az Országos Atomenergia Hivatal főigazgatója.
"További kutatási fázisok kell, hogy igazolják a bodai kőzethez fűződő reményeket, vagyis azt, hogy ott mélygeológiai tárolókban akár kiégett fűtőelemeket is el lehessen helyezni. Ezek
a vizsgálatok a 2030-as évek elejéig tarthatnak.
Ha a vizsgálat során megerősítést kap, hogy a terület alkalmas, 2032 környékén létesítési fázisba léphet a terv, országgyűlési jóváhagyással" - sorolta Fichtinger Gyula. Időközben még közmeghallgatásokra is sor kerül.
A bodai programmal kapcsolatban
ha minden jól alakul, 2064-re juthat el arra a fázisra, hogy a tároló megkezdi a működését.
Csütörtöki sajtótájékoztatóján a vezető egyebek mellett azt is elmondta, az atomenergiát alkalmazó magyarországi létesítmények biztonságosan üzemeltek 2019-ben, a hivatal több mint 1550 ellenőrzést végzett és mintegy 1900 határozatot hozott tavaly.
A nukleáris létesítményekben és a radioaktívhulladék-tárolókban 18 nukleáris biztonsági és 1 fizikai védelemhez, valamint 8 sugárvédelemhez kapcsolódó jelentésköteles eseményt vizsgált ki az atomenergia-hivatal.
Paks 2
A csütörtöki sajtórendezvényen az is kiderült, hogy a két új paksi blokk létesítésiengedély-kérelmének benyújtása idén nyáron várható, az Országos Atomenergia Hivatal (OAH) felkészült ennek értékelésére. Fichtinger Gyula legutolsó információi szerint idén június 30-ig fog megérkezni a kérelem.
Tavaly az OAH kiadott az atomerőmű egy újabb felvonulási épületére építési engedélyt, miután a nukleáris létesítmények biztonsági övezetén belül általános építésügyi feladatokat is ellát a hivatal - jelezte. A főigazgató-helyettes felidézte, hogy korábban már kiadtak építési engedélyt két irodaépületre.
A paksi beruházás kapcsán kitért arra: az OAH kéri, hogy a NAÜ koordinálásában egy nemzetközi szakértői csoport vizsgálja majd meg a létesítésiengedély-kérelem alapját képező előzetes biztonsági jelentést, és értékelje, hogy a Paksra tervezett blokkok megfelelnek-e a NAÜ biztonsági szabványainak.