Orbán Viktor japán partnerével, Abe Sindzóval egyeztetett, majd közös sajtótájékoztatójukon kiemelte: Japán sikere nekünk is fontos, mert Japán a legnagyobb ázsiai befektető Magyarországon. Minél sikeresebb lesz Japán, annál nagyobb összegben fektethet be Magyarországon - mutatott rá.
Hangsúlyozta: japán kollégája biztosította, hogy Japán is érdekelt Magyarország sikerében, ezért támogatja, hogy modern technológiai beruházások érkezzenek Magyarországra.
Orbán Viktor különlegesnek nevezte a magyar-japán kapcsolatokat, amelyeknek szerinte "van lelki tartalmuk is". Felidézte, hogy 1990-ben ott volt a magyar Parlamentben, amikor át kellett alakítani Magyarországot, és a világ bizalmatlan volt, hogy sikerül-e. Volt azonban egy ország, amelyben "egy percnyi bizalmatlanság sem volt":
Japán, amely nem kérte vissza azonnal a hiteleit, fejlesztéseket hozott Magyarországra és segített, hogy az ország ezt a nehéz időszakot túl tudja élni
- emlékeztetett Orbán Viktor, hozzátéve, hogy a magyarok erre emlékeznek és hálásak ezért.
Orbán Viktor arról is beszélt, hogy "tisztelői vagyunk a japán kultúrának és civilizációnak", mert "a magyar ember fejében és lelkében minden különösen értékes, ami egyedi", a japán kultúrát pedig egyedinek és megismételhetetlenek tartjuk.
A kormányfő üdvözölte, hogy 600 japán fiatal tanul magyar egyetemeken - közülük 400-an orvostanhallgatók -, és - mondta - a magyar állam 100 ösztöndíjat biztosít, hogy japán fiatalok jöjjenek Magyarországra tanulni.
Kitért arra: értjük az észak-koreai nukleáris fenyegetés súlyát, átérezzük Japán biztonságára gyakorolt hatását.
Magyarország rendíthetetlenül az észak-koreai nukleáris leszerelést követeli, és megbízható partnere Japánnak a térség békéjének megőrzésében
- tette hozzá a magyar kormányfő.
A miniszterelnök budapesti látogatásra hívta japán partnerét. 1990 óta nem volt japán miniszterelnök Magyarországon, és jó lenne, ha együtt ünnepelhetnék ott a két nép barátságát - mondta.
Abe Sindzó közölte: Japán tovább szeretné bővíteni gazdasági kapcsolatait Magyarországgal és az ország törekvéseit korszerű technológiával, magas hozzáadott értékkel rendelkező iparágak ösztönzésére. Mint momdta, a két ország hagyományosan jó baráti kapcsolatokat ápol, főleg a kulturális és tudományos tevékenységek révén, és a közép-európai rendszerváltozás óta eltelt 30 év alatt gazdasági kapcsolataik is jelentősen fejlődtek, Japán a legnagyobb ázsiai befektető lett Magyarországon.