Rolek Ferenc a Világgazdaságban azt mondta: a gazdaság jó teljesítménye következtében a cégek munkaerőigénye folyamatosan nő, miközben a munkavállalók száma demográfiai okokból is csökken. Így évről évre nő a munkaerőhiány és az üres álláshelyek száma is.
"A munkaerő hazai kínálata viszont szűkül – főleg demográfiai okokból –, amivel párhuzamosan nő a munkaerőhiány is. Ez sajnos a magyar társadalomba van kódolva a következő húsz-huszonöt évre, és ha a gazdaság fejlődésében nem lesz nagy törés, úgy együtt kell élnünk vele" - fejtette ki.
A deficitből adódóan számos fejlesztés nem valósul meg a cégeknél, mert beruháznának ugyan, és piaci igény is lenne rá, de végül elhalasztják, mert a fejlesztéssel létrejövő pozíciókat nem tudják kivel feltölteni - fejtette ki.
A problémára az MGYOSZ alelnöke szerint megoldás lehetne a munkaerő-kereslet szűkítése, ha növekedne a gazdaság termelékenysége és hatékonysága. Úgy vélte, sokkal differenciáltabb beruházástámogatási politika kellene, új munkahelyek létrehozását csak a nagy hozzáadott értéket előállító, relatíve kisebb létszámigényű ágazatokban kellene állami és uniós forrásokból segíteni.
"Ez persze nem azt jelenti, hogy amelyik ágazatban nagy a munkaerőigény, ott nincs helye a támogatásnak, csak nem az új kapacitások megteremtésére, hanem a hatékonyság növelésére kellene koncentrálni" - mondta Rolek Ferenc a Világgazdaságnak.