A babaváró hitel megjelenését nagyon nagy várakozás előzte meg, hiszen időben kommunikálta a kormányzat, továbbá meglehetősen kedvezőnek tekinthetők a kondíciói. Gyakorlatilag kamatmentes, fedezetlen hitelként vehetik föl az igénylők, vagyis a piaci hitelekhez képest is jóval kedvezőbb termékről van szó, emelte ki Nagy Tamás az InfoRádiónak nyilatkozva.
Július folyamán mintegy
54 milliárd forintban kerültek kihelyezésre a babaváró kölcsönök, ami 5500 hitelfelvevőhöz volt köthető,
amiből egyenesen következik, jegyezte meg a szakember, hogy az érintettek szinte kivétel nélkül a maximális hitelösszeget igényelték, amit nagyjából meg is kaptak az adósok, miután
az átlag kihelyezett hitelösszeg 9,7 millió forint volt július során.
Fejnehéz a lefutás
Nagy Tamás szerint a jegybank várakozása nagyjából összecseng a piaci szereplők várakozásával, vagyis az éves átlagos kibocsátás 300 milliárd forint körül alakulhat a program teljes futamideje alatt. Ettől pozitívan fog eltérni remélhetően az idei év, annak ellenére is, hogy csak július 1-jétől él a projekt, tette hozzá.
Az idei évben a bankok várakozása a 400 milliárd forintot is meghaladhatja, e tekintetben a második és harmadik év némi gyengülést mutathat majd, azonban a program kifutásakor ismét magasabb érdeklődés várható, egy újbóli keresletfokozódás a babaváró hitel iránt, jósolta a jegybanki szakember.
A bankok első tapasztalatai azt mutatják, hogy júliusban 1-2 százalékra tehető azon ügyfelek köre, aki kifejezetten arbitrálják a terméket, magyarán, hogy a gyermekvállalás mellett a felvett zéró kamatozású hitelt, későbbi befektetés céljából jelenleg államkötvénybe, vagy az épp most népszerű MÁP+-ba helyezték el, ismertette a főosztályvezető.