Az ipari termelői árak tavaly decemberben 4,7 százalékkal voltak magasabbak, mint egy évvel korábban, a múlt év egészét tekintve 5,5 százalékkal nőttek, az előző évi 3,9 százalékos emelkedést követően - jelentette csütörtökön a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
A belföldi értékesítésben a termelői árak 6,2 százalékkal haladták meg a 2017. decemberit és 6,0 százalékkal az előző év átlagát. Az előző hónaphoz viszonyítva decemberben 0,5 százalékkal csökkentek az árak a novemberi 0,4 százalékos esés után. Azt megelőzően viszont tíz hónapon át emelkedtek a belföldi árak.
A termelői árak decemberi emelkedésének üteme tavaly április óta a legalacsonyabb volt.
A hattizednyi súlyt képviselő feldolgozóipar árai 4,3, a több mint egyharmadnyi súlyú energiaipar (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) árai 10,4 százalékkal emelkedtek decemberben az egy évvel korábbihoz mérten.
A járműgyártásban 4,3, a számítástechnikai cégeknél 6,4, a gépgyártásban 5,4 százalékkal nőttek a termelői árak 2017 decemberéhez viszonyítva,
az élelmiszeriparban 3,0 százalékos volt az emelkedés.
A beruházási javakat gyártók 4,4, a tartós fogyasztási cikkeket gyártók 4,5 százalékkal emelték az árakat.
Az exportárak egy év alatt 3,9 százalékot, ezen belül a 96,4 százalékos súlyú feldolgozó ipari exportárak 3,5 százaléknyit emelkedtek tavaly decemberre és 5,2 százalékkal a teljes év átlagát mérve.
A járműipar exportárai 2,9, a számítástechnikai és elektronikai termékek gyártói 3,4 százalékos áremelkedést értek el az exportpiacaikon. Az élelmiszeripar exportárai 1,8 százalékkal nőttek egy év alatt tavaly decemberre.
Tavaly decemberben a forint árfolyama az euróval szemben 3,07 százalékkal (9,61 forinttal), a dollárhoz képest 7,19 százalékkal (19,03 forinttal) gyengébb volt, mint egy évvel azelőtt. Éves átlagban a forint 3,12 százalékkal gyengült az euróval, de 1,47 százalékot erősödött a dollárral szemben.