Nyitókép: Pixabay.com

Jelentős átrendeződés várható a világgazdaság élvonalában

Infostart
2019. január 15. 09:40
2030-ra a 10 legerősebb gazdasága között ott lesz napjaink 7 feltörekvő országa.

A nemzetközi pénzügyi szolgáltásokat nyújtó Standard Chartered nagyvállalat most kiadott előrejelzése szerint hamarosan Kína lesz a világ legerősebb gazdasága, mely nemcsak időlegesen, hanem hosszú távon is átveszi az első helyet az USA-tól – írja a Bloomberg alapján az Origo.

Kína 2020-as várható trónhódítása az átrendeződés egyik első, konkrét jele lesz.

A világgazdasági átrendeződésre a cég az egyes országok nominális GDP-jének és a vásárlóerő-paritások értékeinek összevetéséből következtet.

David Mann, a cég vezető közgazdásza megjegyzi, a növekedési előrejelzéseiknél

figyelembe vették az országok részesedését a globális GDP-ből, népességeik arányát, és az egy főre jutó bruttó nemzeti termék konvergenciáját.

A szakértő hozzátette: az egy főre eső jövedelem és a lakosságszám növekedése együtt áll, mindinkább erősítve a középosztályt. Ez alapján a világ gazdasági erősorrendje 2030-ra jelentősen átrendeződik a mostani állapotokhoz képest.

2030-ban várható toplista:

  1. Kína
  2. India
  3. USA
  4. Indonézia
  5. Törökország
  6. Brazília
  7. Egyiptom
  8. Oroszország
  9. Japán
  10. Németország

Figyelemre méltó, hogy India megelőzi az Egyesült Államokat, Indonézia pedig az elemzők szerint szintén a top 5-be lép. Meglepetés még, hogy a XX. század második felének egyik legnagyobb gazdasági növekedését produkáló országa, Japán a 9. helyre csúszik majd. Ázsia részesedése tovább nő a globális GDP-ből, a 2010-es 20 és a tavalyi 28 százalék után 2030-ra várhatóan 35 százalékra emelkedik, ami annyi, mint az USA és az euróövezet együttes teljesítménye.