Évek óta azon fáradozik a Három Királyfi, Három Királylány Alapítvány, hogy családbaráttá tegye Magyarország munkahelyeit. Mostanra 300 vállalattal áll szoros kapcsolatban a szervezet, ezektől sok visszajelzést is kap a törekvéssel kapcsolatban - tudta meg az InfoRádió az alapítvány munkacsoport-vezetőjétől, Ujvári Enikőtől.
"Szinte közhelynek számít, hogy kevés a munkaerő, ezért minden cég igyekszik megtalálni magának a legjobb embereket. A másik, amit európai viszonylatban látunk, hogy
a fiatalabb nemzedékek egyre önállóbb hatáskörben kívánják eldönteni azt, hogy mikor, hol és hogyan végzik el azt a munkát, amit rájuk szabnak"
- osztotta meg tapasztalatait a szakértő. Ez utóbbi természetesen felveti a kontroll kérdését a munkáltató részéről, vagyis
a munkaadó egyszerre néz szembe azzal a kihívással, hogy az alkalmazottaknak megadja az általuk oly vágyott közösséget, ugyanakkor megfelelő szabadságot is biztosítson a hatékony munkavégzéshez - mindezt megfelelő munkáltatói kontrollal.
Hogy a vállalati szféra megtalálja-e az arany középutat, arról Ujvári azt mondja, a digitális kontroll például épp a bizalom ellen hat a munkahelyen, így az alapítvány nem az IT-megoldások (például informatikai ellenőrzés), hanem a vezetői hozzáállás megváltoztatása irányába indulna el.
"Hogyan tudom én mint munkáltató úgy kiosztani a feladatot, hogy garanciát kapjak arra, hogy a munka időben és jól el lesz végezve,
és mindeközben hogyan tudok közösséget építeni a szigetként dolgozó emberekből" - foglalta össze a kihívással való helyes szembenézés receptjét Ujvári Enikő.
Az ilyen rendszerekben, emberközpontú filozófiával dolgozó családbarát munkahelyeken a visszajelzések szerint növekszik a hatékonyság és a tervezhetőség (a munkaerővel vagy a projektekkel), hiszen ezekben a vállalati kultúrákban nyíltabban tudják megbeszélni a problémákat vagy a feszítő kérdéseket.