2018 első féléve során továbbra is nagyon erős forgalom jellemezte a lakáspiacot, ennek következtében országos átlagban 16 százalékos mértékben nőttek a lakásárak.
"A főváros ezen belül 20 százalékos bővülést mutatott, míg a vidék alig 12 százalékost"
- fogalmazott az InfoRádiónak Nagy Tamás, az MNB főosztályvezetője, hozzátéve, ezzel csak
tovább nőtt a Budapest és a vidék közötti árolló.
Eddig nem volt jelen a túlfűtöttség
Az úgynevezett túlfűtöttséget a jegybank két indikátor mentén is figyeli: ezek az országos átlagra megállapított egyensúlyi árindex és a budapesti növekedés üteme. "Utóbbinál a 20 százalékos éves áremelkedés már a túlértékelés kockázatát veti fel" - mutatott rá Nagy Tamás.
A jegybank ezek alapján Budapesten 7 százalék körüli túlfűtöttséget mért,
de az országos átlagot tekintve az árak még így is 10 százalékkal alacsonyabbak, mint amit a gazdaság állapota indokolhatna.
Trendváltozás jöhet
A vidék-Budapest olló - a piaci szereplők és az MNB szerint sem - szűkül, a fővárosi árak továbbra is az országos átlagot meghaladó dinamikát mutathatnak. Emiatt szerinte jogos kérdés, hogy a jelenlegi áremelkedési ütem mellett kik tudnak majd Budapesten lakást venni.
"A budapesti megvalósult tranzakciók átlagos áraiban már csökkenést látunk" - számolt be az összegszerű fordulatról Nagy Tamás. Ez azt jelenti, hogy a tisztán árhatás mellett, ami növekedést mutat,
a vásárlók elkezdtek az olcsóbb, sokszor alacsonyabb minőségű lakások felé fordulni.
"Ha e kettő kompozitját nézzük, már nem látunk áremelkedést Budapesten sem" - fűzte hozzá.