Idén akár több mint 35 ezer tonna körtetermés is lehet Magyarországon – mondta az InfoRádiónak a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Tervtanács alelnöke. Apáti Ferenc hozzátette: a körteültetvények területe az utóbbi 10-15 évben a melegedő klíma és a csapadékhiány miatt jelentősen, mintegy harmadával visszaesett. A magyarországi termőtájak nagy része nem kifejezetten alkalmas körtetermesztésre.
Az idei évben elfogadható mennyiségű körtetermés lesz, ami elsősorban az időjárási körülményeknek köszönhető, viszont
a körte a melegre és a csapadékhiányra érzékenyen reagál, ami minőségi romlást és terméskiesést eredményezhet a következő hetekben
- tette hozzá az alelnök.
A körtetermés 30-35 ezer tonna lehet idén. Ez nem számít rekordnak - a legjobb évben 40-50 ezer tonnát szüreteltek -, de elfogadható mennyiség - vélekedett Apáti Ferenc.
Az Európai Unióban 12,5-13 millió, míg Magyarországon 700-750 ezer tonna almatermés várható idén - mondta a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Tervtanács alelnöke az InfoRádiónak.
"Idén a tavaszi fagykárok elkerülték egész Európát, ennek tulajdonítható a jó termés. A meleg és aszályos időjárás azonban szinte egész Európában jelentős probléma, és bár a mennyiségre döntő hatással nem lesz, a minőségre kihathat valamilyen módon" - tette hozzá Apáti Ferenc.
Véleménye szerint
ez az év nem lesz olyan almahiányos időszak mint tavaly, idén minden bizonnyal olcsóbb lesz ez a gyümölcs a 2017-esnél.
Az idén a tavalyival azonos mennyiségű, 450 ezer tonna szőlőtermés várható, a minőség kiváló, így a borászatban kiváló évjárat lehet - mondta az Agrárminisztérium mezőgazdaságért felelős államtitkára az M1-en. A termést még befolyásolhatja az időjárás: kérdés, hogy az elkövetkező hetek mennyire lesznek szárazak, és hogy az ősz mennyire lesz csapadékos.
"A nyári aszály a nagy versenytársainkat is érinti. Európában az elmúlt öt év átalgánál alacsonyabb szőlőmennyiségre számítunk, és várakozásunk szerint ennek a magyar szőlőfelvásárlási árakban tükröződnie kell. Tavaly ugyanis egész Dél-Európában szőlő- és borhiány volt, 30-40 százalékkal nőtt a tömegbor ára. A mostani kisebb termésmennyiséggel együtt ez magasabb felvásárlási árat kell hogy biztosítson idén a gazdálkodóknak" - mondta Feldman Zsolt.
Ha például augusztusban a napi magas hőmérséklet mellett hidegek lesznek az éjszakák, és a szőlő savtartalma optimális marad, akkor minőség szempontjából kiváló év lehet a 2018-as
- tette hozzá a szakember.