Nyitókép: geopolitika.hu

Felpöröghet a kapcsolat Kínával

Infostart / InfoRádió - Czwick Dávid
2018. július 6. 18:52
Pénteken kezdődött Szófiában a 16 közép-európai ország és Kína közötti együttműködési csoport csúcstalálkozója. A 2012-ben útnak indított tömörülés célja az ipari, pénzügyi és kulturális kérdések esetében is a kapcsolatok szorosabbra fűzése - közölte a csúcstalálkozó apropóján a jegybank vezető közgazdásza. Palotai Dániel szerint a mostani találkozó egyik célja a megállapodások gyorsítása lehet.

Kína 2012-ben indította útjára azt a kezdeményezést, amelyben 16 közép-kelet-európai országgal szorosabb együttműködésre törekszik különböző területeken - mondta Palotai Dániel, az MNB vezető közgazdásza.

Az együttműködés területei kiterjednek a gazdaságra, infrastruktúrára, iparra, pénzügyekre, tudományokra, kultúrára, és persze a regionális helyi szintű együttműködésekre is

- tette hozzá.

Budapesti irányelvek és Magyarország szerepe

Tavaly Budapest adott otthont ennek a csúcstalálkozónak, ott fogadták el az idén hatályba lépett "Budapesti irányelvek" dokumentumot. Ez azt hangsúlyozza, hogy nem szabad csak a gazdaságra fókuszálni, hanem a közlekedés és a logisztika, a kultúra és a humán szféra kapcsolata is ugyanolyan fontos. A budapesti találkozón számos eredmény született ezeken a területeken is - magyarázta a közgazdász.

"A 16+1-es együttműködés fontos és pozitív szerepet játszik Kína és Európa kapcsolatában, ezen belül pedig ezek az országok - különösen Magyarország - híd szerepet tudnak betölteni a Kelet és a Nyugat között.

A budapesti alapelvek egyik célja, hogy egységes, stabil és virágzó Európa jöjjön létre és maradjon fönn, és minél intenzívebbek legyenek a gazdasági, társadalmi kapcsolatai Kínával"

- emelte ki Palotai Dániel.

Kínának miért fontos ez?

A 16+1-es együttműködés szorosan kapcsolódik a nagy kínai "Egy övezet, egy út" kezdeményezéshez, ami az egész világra kiterjedő "selyemút" koncepciót takarja. Ezen belül ez a régió gazdaságilag is fajsúlyos, és partner lehet Kína számára.

A kínaiak kis országokat is nagyon nagyra értékelnek, hogyha látják az elkötelezettséget és a közös célokra való törekvést

- jegyezte meg a közgazdász.

A mostani találkozó célja

Palotai Dániel szerint a kínai partnerek gyakran lassúnak tartják az európai országok előrehaladását, és hamarabb szeretnének látható eredményeket, megvalósuló infrastrukturális beruházásokat látni. A közgazdász reméli, hogy az eddigi megállapodásokban előrébb tudnak lépni, valamint Európa több más projektjéről és annak finanszírozásáról is döntenek.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
MNB
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást