A kékfrankos hazánk legelterjedtebb kék-szőlő fajtája, nagyon szép a bora, és házasításban is megállja a helyét, hiszen a szekszárdi és az egri bikavérek meghatározó komponense - mondta az InfoRádióban Kiss Eliza, a Nemzeti Borkiválóság Program vezetője.
A Nemzeti Borkiválóság Program vezetője szerint ez a szőlőfajta kifejezetten sokszínűnek mondható, mert nem csupán szép, komolyabb hordós tételek kerülnek ki belőle, hanem egy igazán könnyed, nyárias bor is készíthető belőle.
Ez azért is jó, mert minden fogyasztó meg tudja találni a hozzá ízlésben legközelebb álló kékfrankost.
Kékfrankosország
Magyarországon 7200 hektáron termelnek kékfrankost. Míg nekünk csak városaink, az osztrákoknak egész országuk van ebből a szőlőfajtából. Közép-Burgenlandot ugyanis Kékfrankosországként aposztrofálják, le is védették ezt a nevet.
"Nekünk arra kell törekedni a kékfrankossal, hogy megmutassuk: nálunk is nagyon komolyan foglalkozunk vele"
- mondta Kiss Eliza.
Kékfrankos Borkiválóság Könyve
A vezető elmondta, hogy a kiadvány már megjelent és 77 kékfrankost tartalmaz. A kötet mellett fehér- és vörösbor-kiválóságok könyve is megjelenik.
"Ez a 77 kékfrankos hűen tükrözi, hogy milyen potenciál van Magyarországon ebben a fajtában, és hogy milyen sokan foglalkoznak vele a legtöbb borvidéken"
- vélekedett Kiss Eliza.