Hat fontos változás, amelyre Orbán Viktor első beszédében utalhatott

Infostart
2018. április 11. 14:37
A demográfiai helyzet javítására fog koncentrálni az új kormány - mondta Orbán Viktor kedden a választások utáni első sajtótájékoztatóján. Az MNB elemzői nemrégiben hatpontos javaslatot készítettek a demográfiai folyamatok kezelésére.

"Munka az bőségesen van. Ha a kormányzás súlypontjai felől kérdez, akkor azt tudom mondani, hogy

a következő kormányzás szándékaim szerint demográfiai súlypontú lesz"

- jelentette ki az újabb kétharmados Fidesz-győzelem utáni első sajtótájékoztatóján Orbán Viktor.

A Portfolio elemzése szerint sokat mondó, hogy a miniszterelnök az első nyilvános nemzetközi felszólalásán a demográfiai helyzet javítását nevezte meg a legfontosabb tervek között. A kormány már korábban hangsúlyozta, hogy a kedvezőtlen demográfiai folyamatok megfordítása a cél. Orbán Viktor legutóbb épp egy évvel ezelőtt ismertette a kormány céljait ezen a területen és konkrét lépéseket is bejelentett (diákhitel-tartozás elengedés, diplomás GYED időtartamának kitolása, jelzáloghitel-tartozás csökkentése a harmadik gyermektől, családpolitikai kutatóintézet). A cél, hogy a jelenlegi 1,5-ről a természetes reprodukrációs ráta 2030-ra 2,1-re emelkedjen és ezt a gyermekvállalás támogatásával tudja elképzelni.

Mivel az elöregedést elsősorban az alacsony születésszám okozza, ezért kulcsfontosságú társadalompolitikai kihívás a születésszám további növelése - érveltek versenyképességi kiadványukban az MNB közgazdászai.

Az elemzés a demográfiai folyamatok kezelése érdekében hat fontos intézkedést javasolt:

  1. A kétgyermekesek családi adókedvezményének további emelése.
  2. A gyed felső határának növelése. A gyed összege jelenleg a figyelembe vehető jövedelem 70%-a, de van egy felső határa olyan módon, hogy az ellátás összege nem haladhatja meg a mindenkori minimálbér kétszeresének 70%-át.
  3. A gyermek születése után járó egyszeri állami támogatás (egyszeri anyasági támogatás) növelése.
  4. Bölcsődei és óvodai férőhelyek bővítése.
  5. Családbarát munkahelyi környezet kialakítása.
  6. Napközbeni gyermekellátás fejlesztése.

Vannak még olyan lehetőségek, amelyek az emberi erőforrás versenyképességet javíthatják. Ezek egyike a gyermekvállalás erőteljesebb elismerése a nyugdíjrendszerben. Olyan nyugdíjrendszerre lenne szükség a jegybanki elemzők szerint, amely figyelembe veszi a gyermeknevelésre fordított egyéni erőfeszítéseket, a felnevelt gyermekek számát is, emellett indokolt lehet a felnevelt gyermek iskolázottságának figyelembevétele is. Szintén kapcsolódhat a demográfiai célokhoz az egészségügyi prevenció erősítése.