A hazai elektronikus pénzforgalom néhány év leforgása alatt robbanásszerű fejlődésen ment keresztül: a bolti fizetések kétharmadánál érintjük a kártyánkat, már csak alig több pénzt veszünk fel róluk, mint amennyit költünk velük, és 2010 óta 50 ezerrel több helyen fogadják el a plasztikokat.
A Portfolio összeszedett néhány érdekességet a hazai bankkártyapiacról, és ebből kiderül, robbanásszerű fejlődés történt az elmúlt hét évben:
- 2010 óta több mint háromszorosára emelkedett a bankkártyás fizetési forgalom értéket és darabszámot tekintve is.
- Az online bankkártyás fizetések értéke hét év alatt közel kilencszeresére nőtt.
- A kártyás készpénzfelvételek értéke csak 1,3-szorosára emelkedett.
- 2010-ben még sokan csak a készpénzhez jutás egy kényelmes módjaként tekinthettek a bankkártyákra, hiszen 3,5-szer több készpénzt vettünk fel a plasztikokról, mint amennyit költöttünk velük. Ez az arány 2017 végén már csak 1,4-szeres volt.
- Az elmúlt hét évben 50 ezer fizikai kereskedőnél kötötték be a kártyaelfogadó terminálokat, így 2017 végére a kb. 220 ezer pénztárgépből 136 ezer mellett volt ott a terminál.
- A fióki készpénzfelvétel nagyságrendileg ugyanakkora értéket tesz ki, mint amennyit ATM-en keresztül veszünk fel.
- A bankkártyás fizetésekben 2013-ig még egyetlen érintéses tranzakció sem szerepelt az MNB statisztikájában, mára a kártyás bolti mobilfizetések kétharmada érintéses úton zajlik darabszám szerint. Az érték szerinti összehasonlításban már kisebb részarány (55%) jut ezeknek a tranzakcióknak.