Magyarországon is tesztelik az új internetezést, a Terragraphot

Infostart
2018. február 26. 15:30
Budapesten és Kuala Lumpurban teszteli a Facebook az új, Terragraph nevű rendszert, amivel gigabites hozzáférést visznek a felhasználókhoz vezetékek nélkül. A hazai partner a Magyar Telekom.

A Facebook iparági partnereivel közösen két évvel ezelőtt indította útjára a Telecom Infra Project (TIP) nevű programját annak érdekében, hogy felgyorsítsa az innovációt a hálózatokkal kapcsolatos fejlesztések terén, ezáltal még több ember válhasson internetezővé.

Ennek a programnak egyik fontos eleme a Terragraph nevű vezeték nélküli adatátviteli technológia, amely az infravörös tartományban milliméteres hullámhosszon működik, és kifejezetten arra optimalizálták, hogy a sűrűn lakott városi területeken nagysebességű internetkapcsolatot biztosítson - írta a cég közleménye alapján a Médiapiac.

A Facebook egy szűk körű sajtórendezvényen jelentette be a barcelonai Mobil Világkongresszuson a Terragraph induló tesztjét. Az optikai hálózatokkal egyenértékű hozzáférést biztosító megoldás a 60GHz-es ingyenes frekvenciaspektrumon működik.

A milliméteres hullámú hálózaton 1 Gbps sávszélesség biztosítható -

írta az Index.

A technológia fő előnye abban rejlik, hogy nem kell annyit egyeztetni a házmesterekkel, kevesebb kábelt kell lerakni, hiszen az utcai infrastruktúráról - mondjuk a lámpaoszlopokról - közvetlenül a lakásokba lehet eljuttatni a gyors netet.

Terepkísérletek

A Deutsche Telekom hazai leányvállalata,

a Magyar Telekom közölte: kísérleti üzemben két helyen is ki fogják próbálni valós adatforgalom továbbítására.

A Telenor Kuala Lumpurban végzi a terepkísérleteket.

Újabb tesztek

A Facebook azt is bejelentette, hogy újabb kísérleti teszteket végez majd partnereivel az OpenCellular nevű, kis energiaigényű bázisállomással, amelyet kifejezetten arra terveztek, hogy a világ távol eső, fejletlen területein alkalmazzák. Peruban a Telefonica cég teszteli az OpenCellulart, míg a Vodacom és az Orange Afrikában, a Telenor pedig Pakisztában vizsgálja az alkalmazás lehetőségeit.

Facebook-adatok

A gépi tanulási technológiával készülő népsűrűségi térképeivel a Facebook abban is segíti a távközlési cégeket, hogy képesek legyenek pontosan felmérni, merre van a leginkább szükség internetkapcsolatra, és mely területek a legkevésbé lefedettek. Ezek a térképek műholdképek alapján készülnek, és segítenek azonosítani az ember által alkotott objektumokat, elkészítésükhöz a közösségi hálózatról származó, de anonimizált adatokat használnak.

A Facebook data science módszereivel abban is segíti a szolgáltatókat, hogy úgy alakíthassák ki hálózataikat, hogy azok a lehető legtöbb felhasználót szolgálják ki gazdasági szempontból is fenntartható módon.