Szakértői becslések szerint már több mint háromezer tisztán elektromos autó közlekedik Magyarországon, de az év végére elérheti a szám az ötezret is. A következő években átlagosan 65-68%-os bővüléssel számol a kormányzat.
Az Ipsos egy kutatássorozat első lépéseként még 2017-ben felmérte a hazai autósok elektromos autózáshoz való pillanatnyi viszonyát, illetve a jövőbeni beszerzési terveket. Az online kérdőív segítségével megkérdezett 863, jogosítvánnyal rendelkező megkérdezett harmada váltja le jelenlegi autóját 2019-ig, és tízből kilencen mérlegelnék egy alternatív meghajtású autó beszerzését a jövőben.
A kutatócég becslése szerint a teljes autós célcsoport negyede, míg a viszonylag új, 5 évnél fiatalabb autót használók harmada venné számításba legközelebb e-autó vásárlásának lehetőségét. A gyerekes családosok és a diplomás autósok különösen nyitottak a tisztán elektromos hajtású gépkocsik vásárlására - mondta Kovács Balázs, az Ipsos Zrt. kutatási projektvezetője az InfoRádióban.
A kutatás szerint elsősorban racionálisnak vélt érveket soroltak fel a válaszadók az elektromos autók használata mellett:
a környezetvédelmet, a városi levegő tisztaságának védelmét, a hangtalan autózás előnyét, illetve az alacsonyabb fenntartási költségeket.
Mindezek után említették meg azt az újfajta élményt is, amit az elektromos autó vezetése nyújthat.
A kutatási projektvezető elmondta, hogy a válaszokból az is kiderült, hogy elsősorban a hétköznapi használatra, vagyis a munkába ingázásra, a gyerekek szállítására használnák az elektromos autót. Ez a fajta autózás, mintegy 20-30 kilométeres napi távot jelentene, amire az alternatív meghajtású autók már képesek megtenni.