A magyar háztartások és magánszemélyek elsősorban Németországból, Nagy-Britanniából, az Egyesült Államokból, Olaszországból és Ausztriából kaptak készpénzt, jellemzően kétszer nagyobb összegben, mint amennyit ők maguk ugyanilyen módon, elsősorban a környező kelet-európai országokba családtagjaik vagy ismerőseik számára küldtek – derült ki a MoneyGram nemzetközi személyközi pénzküldő szolgáltató partnere, a Corner Group elemzéséből.
A Magyarországra irányuló pénzküldések során, a felhasználók tranzakciónként átlagosan 92.355 forintot, vagy 527 eurót, vagy 733 dollárt küldtek haza családtagjaiknak. A tranzakciók 44 százaléka budapesti, 10 százaléka debreceni, 9 százaléka pécsi, 8,5 százalék-a szegedi, 3 százaléka pedig székesfehérvári kedvezményezetteknek érkezett – derül ki az elemzésből.
Jelentősen nőtt a Magyarországról közvetlenül külföldre küldött összegek értéke és a tranzakciók száma is.
A magyar magánszemélyek által, külföldön élő családtagjaiknak vagy ismerőseiknek küldött összegek értéke pedig tranzakciónként átlagosan 102 159 forint, vagy 681 euró, vagy 853 dollár volt. Az elküldött pénzösszegek 7,8 százalékát Romániában, 5 százalékát pedig Ukrajnában vették át a címzettek.
Pozitív mérleg
Az Eurostat elemzése szerint a külföldön élő magyarok 663 millió eurót (206 milliárd forint) utaltak haza 2016-ban. A Portfolio szerint az Európai Unió statisztikai hivatala azokat az átutalásokat vette figyelembe, amelyek a "nem rezidens" és a "rezidens" háztartások között mozognak. Ez annyit jelent, hogy a tartósan külföldön dolgozó, életvitelszerűen ott élő magyar állampolgárok ennyi pénzt bizonyosan átutaltak magyarországi "rezidenseknek", vagyis azoknak, akik itthon laknak. A legtöbb pénzt Németországból és Nagy-Britanniából küldték tavaly.
Magyarország azok közé tartozik, ahol az átutalások mérlege jelentősen pozitív. A mindössze 100 millió eurós kiutalást levonva 563 millió eurós (175 milliárd forint) többlet adódik, ennél csak öt ország produkál nagyobb aktívumot az Európai Unióban.
Lengyelországban 2,8 milliárd, Romániában 2,2 milliárd, Bulgáriában 860 millió, Litvániában pedig 666 millió euró az átutalások pozitív egyenlege.