Habár az alapkamat 0,90 százalékos szintjén a testület nem változtatott, de az egynapos jegybanki betét kamatát 10 bázisponttal mínusz 0,15 százalékra csökkentette - jelentette be a Magyar Nemzeti Bank (MNB) kedden.
A jegybanki alapkamat mértéke 2016. május 25. óta nem változott.
A három hónapos betétállomány maximális értékét a tanács legutóbb júniusban mérsékelte, akkor 300 milliárd forintra a korábbi 500 milliárdról. Értékelésük szerint ez a korlátozás betöltötte szerepét, és az állomány év végi 75 milliárd forintos mennyiségi korlátja nem csökken tovább. A jövőben a forintlikviditást nyújtó swapeszközök állományának és lejárati szerkezetének a jelentősége felértékelődik - írták.
Várakozások a magyar gazdasággal kapcsolatban
"Bajba kerülhet, határához közelít a magyar gazdaság, figyelmeztetnek az elemzők" - így elemezték tegnap a magyar gazdaságot londoni elemzőházak.
A piacok ennél minden bizonnyal komolyabb lazítást áraztak, így meglendültek az árfolyamok.
- Az euró jegyzése a bejelentéseket követően 307,5 forintig, a dolláré 256,5 forintig, a svájci franké 266,6 forintig csökkent.
- Délután négy óra előtt az eurót 308,13 forinton, a dollárt 257,12 forinton, a svájci frankot 267,35 forinton jegyezték.
- Hétfőn kora reggel az euró még 309,41 forinton, a dollár 258,38 forinton, a svájci frank 268,84 forinton állt.
Alacsonyabb inflációt vár az MNB
Az inflációs cél fenntartható elérése
a júniusi előrejelzésben jelzettnél fél évvel később, 2019 közepén várható
a csütörtökön megjelenő, legfrissebb inflációs jelentés szerint. A következő két évre alacsonyabb inflációt várnak:
2018-ban 2,5, 2019-ben pedig 2,9 százalékot
az eddigi 2,8 és 3,0 százalék helyett. A GDP növekedésére vonatkozó előrejelzésén az MNB nem változtatott.
A tanács úgy értékelt, hogy a külső környezet továbbra is lefelé mutató inflációs kockázatot hordoz, ezért az inflációs cél fenntartható eléréséhez mind az alapkamat, mind a laza monetáris kondíciók tartós fenntartása szükséges.
A monetáris tanács kiemelt figyelemmel követi az inflációt övező kockázatokat, valamint a monetáris kondíciók alakulását
és kész további nemhagyományos, célzott eszközökön keresztül lazítani azokat.