Elképesztő vágtát mutatott be a Bitcoin, 2016 és 2017 nyara között, 500 dollár körüli szintről 5000 dollárig száguldott egy egység a digitális pénznemből. A nagy vágta azonban az elmúlt két hétben hirtelen a végéhez ért, és a Bitcoin árfolyama látványosan zuhanni kezdett.
Ebben szerepet játszott többek között az, hogy az egyik legfontosabb piacának számító helyen, Kínában betiltották összes bitcoin tőzsdét, de több tekintélyes pénzügyi intézmény vezetője, például a JP Morgan Chase vezérigazgatója is meglehetősen negatív véleményt fogalmazott meg a Bitcoin kapcsán. A 99 milliárd dolláros vagyon felett diszponáló Oaktree Capital befektetési alapkezelő első embere, Howard Marks pedig egyenesen pilótajátéknak titulálta a Bitcoin rendszert - írta az mfor.hu.
Habár Kínát bizonyára zavarták az állam által ellenőrizhetetlen pénzügyi folyamatok, és a mostani pénzügyi rendszer haszonélvezői is bizonyára okkal néznek rossz szemmel a blockchain technológián alapuló, velük szemben kialakult pénzügyi struktúra, mégis tény:
- a Bitcoin és a hozzá hasonló eszközök sokszor illegális tranzakciók lebonyolítását szolgálták.
- Ahogy azt a kritikát is nehéz cáfolni, hogy a Bitcoin árfolyamának őrült száguldozását nem a való piaci igény, sokkal inkább a vérszemet kapó spekulánsok táplálták.
A kriptoeszközök értékvesztése pedig egyelőre éppen olyan féktelen, amilyen az emelkedésük volt: a napokban mind a Bitcoin, mind a második legnépszerűbb digitális pénz, az Ethereum több tízmilliárdot veszített összesített értékéből.
- A Bitcoin például csütörtök-pénteken 24 százalékot esett,
- az Ethereum pedig 27-et.
A zuhanás ellenére a kriptopénzek tulajdonosai még így is nyerségben lehetnek (akár 300 százalékosban is!), ha az év elején vásároltak.
Ezzel együtt azonban a mostani zuhanás után sok spekulatív pozíció eltűnhet ezekből az eszközökből, így rövid távon nem lenne meglepő további árcsökkenésük sem a szakértők szerint.