Jelenleg épp a legszegényebb réteg van a leginkább kiszolgáltatva a szabályozatlanságnak. A Magyar Nemzet által idézett szakértők arra is felhívják a figyelmet, hogy az 1990-es évek óta nincs egységes lakáskoncepció, illetve olyan minisztérium, amely ezzel a területtel foglalkozna. Így a politika ötletszerűen szabályoz, és inkább a tehetősebb rétegeket támogatja. Pedig
hazánkban viszonylag nagy arányban élnek bérlakásban olyanok, akik jövedelmük több mint 40 százalékát kénytelenek lakhatásra fordítani.
A Habitat for Humanity Magyarország elsősorban azt szeretné elérni, hogy jogbiztonság alakuljon ki az albérleti piacon mind a bérlők, mind a bérbeadók védelmében, illetve az esetleges jogviták rendezése gyorsan és olcsón megoldható legyen.
A Habitat arra is javaslatot tesz, hogy
a kormány különböző adókönnyítésekkel ösztönözze a lakások hosszú távú bérbeadását.
Emellett azt is fölveti a szervezet, hogy a kabinet támogassa az úgynevezett nonprofit lakástársaságok terjedését, amelyek részben közvetítőként, részben fenntartóként segítenék az albérletpiacot.
Ezenfelül olyan lakásszövetkezeteket is kellene támogatnia a kormányzatnak, amelyek azokkal foglalkoznak, akik nem képesek önerejükből megoldani lakhatásukat.
Az ügyvezető megjegyezte:
a legszegényebb réteg van a leginkább kiszolgáltatva a jelenlegi, szabályozatlan bérlakáspiaci körülményeknek.
A több százezer embert érintő gondok pedig teljes régiók leszakadásához, sőt törvényen kívüli állapotokhoz is vezethetnek.