A Brexit és a szaporodó uniós feladatok miatt évente mintegy 20 milliárd eurós deficit keletkezne 2020 után az Európai Unió költségvetésében.
Ennek befoltozására kézenfekvő lenne drasztikusan vágni a kiadásokat, de ez nem az üdvözítő út - fejtette ki meglátását a Hetedik Kohéziós Fórumon tartott beszédében Günter Öttinger. Az Európai Bizottság költségvetésért felelős biztosa szerint két út előtt áll most Európa és ahhoz, hogy 2021 körül ne legyen kapkodás és pénzhiány az EU-ban, a gyorsabb utat kellene választani - írta a portfolio.hu.
Günter Öttinger az uniós támogatások feltételekhez való hozzákötését is feszegető panelbeszélgetés után tartott előadást. Íme néhány a fontosabb üzeneteiből.
- A Brexit miatt évente 10-12 milliárd eurónyi nettó befizetés fog hiányozni a közös uniós költségvetésből.
- Szaporodnak azok a feladatok, amelyekre az EU-nak költenie kellene, ilyen a közös határvédelem, a katonai kiadások fokozása, a migrációs válság kezelése.
- A két tétel együtt évente mintegy 20 milliárd eurós deficitet vetít előre 2020 után az uniós költségvetésben, noha főszabály szerint az EU költségvetés nem lehet deficites.
- A helyzet egyik megoldása az, ha a különféle fejlesztési kiadásokat drasztikusan megnyirbálja az EU, míg a másik az ha további bevételeket generál a közösség és ezzel együtt a kiadott támogatások hasznosulását (hatásfokát) is jelentősen tovább növelik.
- Az uniós biztos szerint a most szerdán közzéteendő költségvetési vitaindító papír nagyon sok kellemetlen kérdést fog feszegetni, de nem ad konkrét válaszokat, sokkal inkább az a célja, hogy jelentős visszhangot generáljon és sok visszajelzést kapjon a Bizottság.
- Ilyen kérdés például, hogy hány éves legyen az uniós büdzsé időtartama, (lehet pl. 5+5 év is), össze kell-e kötni a jogállamisági kereteket az uniós támogatások kifizetésével (erről már korábban is szó volt és ma arról érkezett hír, hogy ezt a felvetést bele fogják írni a papírba), milyen legyen a tagállami társfinanszírozási arány és tartományonként milyen kifizetési szabályok legyenek, stb.)