Mégis vizsgálják a vagyonosodást

InfoRádió
2017. május 21. 17:13
Ráadásul nagy pontossággal dolgozhattak az ellenőrök egy lapinformáció szerint.

Noha hosszú ideig úgy tűnt, hogy a Nemzet Adó- és Vámhivatal (NAV) teljesen leállt a korábban szép bevételeket eredményező vagyonosodási vizsgálatokkal, a helyzet mégsem ez. A hivatal évkönyvéből kiderült ugyanis, hogy 587 ilyen eljárást folytattak le a NAV munkatársai 2016-ban.

Ez a szám azért meglepő, írta a Magyar Nemzet, mert egy tavaly márciusi közérdekűadat-igénylésükre még azt a választ küldte a NAV, hogy nincsenek adataik az évben addig indított vagyonosodási vizsgálatokról, az adóhivatalt államtitkári minőségben vezető Tállai András pedig egy hónappal később egyetlen eljárásról számolt be a lapnak.

Az évkönyv adataiból nem derül ki, de a cikkben szereplő értesülések szerint a revizorok nagy találati pontossággal dolgozhattak, mert

az eljárások mintegy 70 százaléka, több mint 400 vagyonosodási vizsgálat tárt fel eltitkolt jövedelmet a magánszemélyeknél,

a megállapított nettó adókülönbözet pedig jócskán meghaladta a 20 milliárd forintot.

Tíz éve még tömegével indította ezeket a vizsgálatokat az adóhivatal, azonban a 2010-es kormányváltás új szemléletet is eredményezett. Akkor a megközelítés az volt, hogy a vagyongyarapodási vizsgálat valóban megfelelő eszköz lehet az adóeltitkolás feltárására, azonban azt csak akkor kell megindítani, ha a magánszemély bevallott minimális adófizetési kötelezettsége nem állt arányban fényűző életvitelével. 2015 végén aztán a parlament úgy döntött, ilyen vizsgálatoknak csak büntetőeljárás esetén van helye.