Összességében alacsony a korrupciós kockázatok szintje az államigazgatásban, de vannak olyan intézménycsoportok, ahol nagy a közpénz felhasználása, és a korrupciós kockázat az átlagnál magasabb. Ilyen például az egészségügy és a Klik, valamint a helyi önkormányzatok és a felsőoktatás - mondta el az InfoRádióban Németh Erzsébet felügyeleti vezető az Állami Számvevőszék újfajta elemzéséről.
"Emellett néhány területre egyszerűen rászakadt egy hatalmas mennyiségű uniós pénz, rengeteg beszerzést, építkezést kellett csinálniuk, ami igencsak veszélyes a korrupciós kockázatok szempontjából. Náluk azt találtuk, hogy e kockázatok kivédésére szolgáló mechanizmusok fokozatosan kiépültek."
Az ÁSZ közleményéből kiderül az is, hogy sok helyen
az ajándékok elfogadását nem szabályozzák megfelelően.
A gazdálkodás egészét is érintő kockázatként állapították meg, hogy az ingatlant hasznosító önkormányzatok és a területi igazgatási szervek mintegy fele nem rendelkezik önköltség-számítással.
A korrupciós kockázatokkal szembeni védekezés vizsgálatának az uniós pénzek felhasználása kapcsán is nagy jelentőséget tulajdonítanak.
Az integritás vagy etikus magatartás/működés az OECD állásfoglalása szerint a jó kormányzás egyik sarokköve,
amely elősegíti a kormányzásba vetett bizalom fenntartását és a korrupció megelőzését - olvasható a tanulmányban.
Azt is megállapították, hogy az etikus vezetés egyes területei jelentős hatást gyakorolnak a szervezet kontrolljainak kiépítettségére. Az etikáról való párbeszéd – mint a képzés, vagy az etikai szabályzat – területén tapasztalt intézményi teljesítmény jelentős hatással van a kontroll-kiépítettségre, azonban
e területen a legszembetűnőbb az intézmények elmaradása is.