Járműveket is megállíthatnak a jövőben az élelmiszerrendészek

InfoRádió
2017. május 4. 19:17
Ha az Országgyűlés elfogadja a módosítást, októbertől több tucatnyi, kényszerítő eszközzel is felszerelt élelmiszer-rendész lesz a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalnál - értesült az InfoRádió a szervezet kiemelt ügyek igazgatóságának vezetőjétől. Helik Ferenc szerint az élelmiszer-rendészek járműveket állíthatnak meg és igazoltathatnak is.

Az elmúlt évek tapasztalatai alapján fogalmazódott meg az igény részben a végrehajtók, részben a jogalkotók részéről, hogy egy kicsivel nagyobb jogosítványokat kapjanak az élelmiszer-rendészek. A jogszabályokban meghatározott rendészeti vizsgát kellene letenniük, ugyanolyat, mint az Állami Halőri Szolgálatnak vagy a Mezőőri Szolgálatnak - mondta Helik Ferenc, a NÉBIH kiemelt ügyek igazgatóságának vezetője.

Élelmiszer-rendészek a már élelmiszer-biztonsági szakmai végzettséggel rendelkezőkből lehetnek,

például állatorvosokból, agrármérnökökből, élelmiszeripari mérnökökből, növényvédő szerekhez értő emberekből. Ha alkalmasak és teljesítik a rendészeti vizsgát, az országos főállatorvos veszi majd fel őket a nyilvántartásba.

"Plusz jogosítványuk a javaslat szerint a mostanihoz képest a gépjármű megállítása, az igazoltatás, illetve a rendőrök megérkezéséig a visszatartás lehetősége lenne.

A jogszabályban meghatározott kényszerítő eszközöket is használhatnának az élelmiszer-rendészek,

így például gázspray-t, tomfát, gumibotot. A rendészek a jogszabályban meghatározott egyenruhát és jelvényt viselnék - mondta a szakember.

A jövőben a NÉBIH kollégáival dolgoznának együtt az élelmiszer-biztonsági rendészek. "Az elmúlt években ha tudtuk, hogy fokozott kockázattal járó helyszínen kell ellenőrzést végezni, akkor általában vagy rendőri támogatást kértünk, vagy a NAV bevetési igazgatósága biztosította az akcióinkat.

Az ellenőrzések nagy része hajnalban vagy éjszaka, akár út mentén vagy gyártelepeken történik,

ami eleve fokozott kockázati tényezőt jelent az ott lévő kollégák intézkedése tekintetében" - mondta az InfoRádiónak Helik Ferenc.

A szakember még nem tudta megmondani, hogy hány főre volna szükségük, de úgy véli, hogy ha több tucat szakemberrel elindulhat a rendszer, az elegendő lesz a nagyobb biztonsághoz és a hatékonyabb ellenőrzéshez.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló hírekről, vagy elmondaná a véleményét, lájkolja az InfoRádió Facebook-oldalát!


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Helik Ferenc: Járműveket szállhatnak meg és igazoltathatnak is az élelmiszer-rendészek
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást