Az eddigi kevés után most még kevesebb juthat egészségügyre?

InfoRádió
2017. március 31. 12:40
Míg az előző uniós pénzügyi ciklusban 560 milliárd forint uniós pénhez jutott a magyar egészséggy, addig a 2014-2020 közötti cilusban 157 milliárd forint uniós pénz hívható le - hangzott el a Medicina Fórum konferenciáján.

A mostani ciklusra vonatkozó célok között elsőrendű, hogy legalább két évvel emelkedjen a magyarok születéskor várható élettartama - mondta Mészáros János, az Emberi Erőforrások Minisztériumának helyettes államtitkára a Világgazdaságnak.

Az is fő célkitűzés, hogy a halálozások aránya legalább tíz százalékkal csökkenjen.

Prioritás az egészségügyi ellátórendszer fejlesztése, erre 56,6 milliárd forintot szánnak.

A helyettes államtitkár megemlítette azt is, hogy 2018-2019-ben további 8-8 százalékkal nő majd a rezidensek bére. 2020-ig 28,4 milliárd forint áll rendelkezésre az egészségügyi alapellátás fejlesztésére is.

Az országok GDP-jéből egyre nagyobb részt kell egészségügyi kiadásokra fordítani - mondta Kosztolányi György, az MTA orvostudományi osztályának elnöke. A források felhasználását viszont racionalizálni kell, mert

az nem lehet válasz az egészségügyi kormányzat részéről, hogy nincs pénz műtétekre vagy eszközbeszerzésre.

Az egészségügyi célú ráfordítások mennyiségéről korábban az Eurostat kimutatása alapján írtunk. A statisztikából kiderül: jóval kevesebbet költünk egészségügyre, mint az EU átlag: nálunk a GDP-nek 5,3%-át teszik ki ezek a kiadások, míg az uniós átlag 7,2%.

Az állami kiadások eloszlása

(a teljes kiadás arányában)