Súlyos ok vezethet elszegényedéshez, és nagyon nehéz lesz a megoldása

InfoRádió
2017. március 20. 15:45
Magyarország legnagyobb kisebbsége az egyszülős családok, akik az érzelmi terhek mellett gazdaságilag is nagyon kiszolgáltatottak.

A félmilliárd forintból épülő egyszülős központ létrehozói kutatást készítettek arról, mik az egyedülálló szülők legnagyobb gondjai. A felmérés eredményéről számolt be a Pénzcentrum.

Magyarországon körülbelül 300 ezer egyszülős család lehet, és több, mint félmillió gyermek él ilyen családban.

Az elszegényedés egyik legnagyobb rizikófaktoraként említik nemzetgazdasági szinten, ha a szülő egyedül nevel gyermeket.

Az érzelmi traumák mellett, amelyeket egy válás vagy haláleset okoz, jelentős anyagi problémákkal is küzdenek ezek a családok:

az egyszülősök 47-48%-a szegénységben, vagy mélyszegénységben él.

Az viszont nagy probléma, hogy szinte semmilyen támogatás nem jár nekik csak azért, mert egyetlen keresőképes van a családban. Pusztán 1000-1500 forinttal kapnak magasabb családi pótlékot. Biztató kezdeményezések és intézkedések viszont már elindultak:

idén január elsejétől a bölcsődei felvételkor előnyt élveznek az egyszülősök.

Emellett a tavalyi év végén döntöttek arról is, hogy félmilliárdos állami támogatásból egy egyszülős családokat támogató budapesti központot hoznak létre. Ennek megvalósítását a 2005 óta működő Egyedülálló Szülők Klubja Alapítvány bonyolítja. Az előkészületi munkák már javában tartanak, április 2-án pedig bemutatják, és el is indítják online szolgáltatásaikat - a központ egyébként várhatóan ősszel kezdi meg működését.

Készült egy kutatásuk az egyszülős családokról. Ebből az derült ki, hogy a megkérdezettek

  • 48,5 százaléka teljes állásban dolgozik,
  • 41,8 százalékuk pedig szellemi munkát végez (24,3 százalék fizikai dolgozó).
  • A válaszadók 52,8 százaléka egy, 29,7 százaléka pedig két gyermeket nevel.
  • A gyermeküket egyedül nevelő szülők 97,2 százaléka nő, 58,7 százalékuk 35 és 44 év közötti.

A problémák között a leggyakoribbak az elszigetelődés, egyedüli felelősségvállalás, és lelki nehézségek (64,4%), a második helyen az anyagi gondok állnak (60,6%), a harmadikon pedig a gyermekkel kapcsolatos ügyek (felügyelet, különóra, stb.) 48,8 százalékkal.