„Nagyon nehéz általános igazságot mondani. A fogyasztói kosár szempontjából valószínűleg
a péksütemények a legfontosabb termék, amely áfacsökkentésre vár.
Ha viszont azt nézzük, hogy mely ágazatot sújtja legjobban a feketegazdaság, akkor a zöldség-gyümölcs ágazat kerül az első helyre” - közölte Győrffy Balázs.
Hozzátette: a lényeg, hogy maradjon fent a folyamatos áfacsökkentés, mert ez mind a fogyasztóknak, mind a gazdasági élet azon szereplőinek, akik legálisan akarnak működni, üdvözítő folyamat.
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke elmondta, hogy a gabona és az olajos magvaknál a helyzet pillanatnyilag nem problematikus, mivel ott fordított áfafizetési kötelezettség van. Így itt a feketegazdaság nem jelent meg.
Győrffy Balázs úgy látja, ez abszolút jó megoldásnak bizonyult az elmúlt években.
„Ám 2018. december 31-e után a most hatályos jogszabályi környezet szerint a fordított áfa, mint megoldás megszűnik. Az unió a mostani állapot szerint nem fogja ezt tovább engedni, ezért meg kell találni újra a megoldást a gabona és az olajos magvak esetében” - figyelmeztetett a kamara elnöke.
Elmondta: az elsődleges javaslatuk az, hogy ha van arra fogadókészség az uniós oldalról, akkor a magyar kormány tegyen meg mindent annak érdekében, hogy a fordított áfa fennmaradhasson.
„Ha erre nincs lehetőség, akkor viszont mindenképpen azt javasoljuk, hogy
a gabona és az olajos magvak kerüljenek az 5 százalékos áfakulcs hatálya alá”
- hangsúlyozta Győrffy Balázs.
Indoklásként elmondta: „Azt gondoljuk, hogy a gabona 20, de adott esetben 30 százaléka a mostanit megelőző rendszerben számla nélkül cserélt gazdát. Ennek pedig a költségvetési vonzata nyilván jelentős volt.”
„Éppen ezért jó lenne azt megelőzni, hogy ez a rendszer visszatérjen” - figyelmeztetett a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke.