Megindultak a románok Angliába?

InfoRádió
2017. január 30. 12:06
A Brexit-tel kapcsolatos hangulatról kérdezte a kint élő és dolgozó magyarokat a Pénzcentrum.

Múlt hét csütörtökön nyújtotta be a brit kormány azt a parlamenti határozattervezetet, amelynek elfogadása a legfelsőbb bíróság döntése alapján szükséges a brit EU-tagság megszűnéséhez vezető folyamat hivatalos elindításához.

Az alsóház elé terjesztett rövid, mindössze négysoros tervezet szövege szerint Theresa May miniszterelnök a Lisszaboni Szerződés 50. cikkelye alapján értesítést küldhet Brüsszelnek arról, hogy az Egyesült Királyság ki akar lépni az Európai Unióból – írta az MTI.

Az 50. cikkely szabályozza – és aktiválása hivatalosan elindítja – a kilépési folyamatot.

Mit éreznek mindebből a magyarok?

A Nagy-Britanniában élő és dolgozó magyarok a Brexit részleteivel kapcsolatban sok bizonytalanságot tapasztalnak, de a helyzetük nagyjából változatlan.

A Pénzcentrum összeállítása szerint az angliai magyarok Facebook-csoportban a többség azt írta, hogy semmilyen változást nem éreznek a Brexit megszavazása óta, egyedül a font gyengülése érinti őket rosszul (kivéve azokat, akik külföldre értékesítenek).

"Szerintem még a brit parlament sem tudja, mi, és hogyan fog változni. Egyetlen dolog szembetűnő számomra: rengeteg román érkezik, akik állításuk szerint a Brexit miatt jönnek most" - írta László, a csoport egyik tagja.

Egy másik tag szerint a briteknek szükségük van a bevándorlókra, mert míg a bevándorló minimálbérért dolgozik, addig egy angol ezeket a munkákat dupla pénzért sem csinálná meg rendesen.

Egy gyorsétterem magyar menedzsere elmondta: "Általában egy hétig maradnak nálunk a brit kollégák, utána muszáj megválni tőlük, mert a legnagyobb csúcsforgalomban üldögélnek, nyomkodják a telefonjukat, nem igazán szeretnek dolgozni. A másik, hogy olyan szociális juttatásokat kapnak, hogy sokuknak - főként gyerekeseknek - nem is éri meg minimálbérért dolgozni, eltartja őket az állam".