Ha egy mezei food truckból veszünk lángost, akkor azon 27 százalék lesz az áfa attól függetlenül, hogy van-e például pultja a kocsinak, amin megehetjük. Más a helyzet viszont, ha a büfé kitesz néhány ülőalkalmatosságot, szalvétát, evőeszközt, szemetest is, és biztosítja a pult leszedését. Hiszen ez már a NAV szerint megfelelő környezet a szolgáltatás nyújtásához – hozta a szemléletes példát az Index.
Ez nyilván arra sarkallja a most még csak a berendezés egy részével rendelkező helyeket, hogy a plusz haszon reményében pótolják a hiányosságokat, vagyis a következő időszakban biztosan számíthatunk a bárszékek, kukák, és egyebek elterjedésére a talponálló büfékben.
Az Index kérdésére Böröcz Lajos, a VIMOSZ főtitkára elmondta, azt szeretnék elérni, hogy a Nemzetgazdasági Minisztérium és a NAV újragondolja, vagy legalább egy kicsit egyértelműsítse a szabályokat. A főtitkár szerint ígéretet kaptak, hogy januárban még egyeztet a lehetőségekről az NGM, az adóhatóság és a szolgáltatások definiálásáért felelős KSH.
Nem lesz olcsóbb az étterembe járás
Ezek a problémák a szakmát bosszantják, a vendégeket az érdekli, reménykedhetnek-e abban, hogy olcsóbb lesz a vendéglőbe járás. Az Index szerint a jelenlegi helyzetben teljesen valószínűtlen, hogy az áfacsökkentés érződjön az árakon.
Az oldal szerint megkérdezett Molnár B. Tamás, a Magyar Gasztronómiai Egyesület elnöke szerint a 18 százalékos áfa még semmire sem lesz elég, de a tervezett 5+4 százalékos már igen. Az étterembe járás ugyan szerinte sem lesz olcsóbb, de "oxigénhez juthat a szakma, többet lehet felújításra, munkaerőre, alapanyagra költeni, jobb fizetéseket lehet adni".
Molnár B. szavai szerint a 27 százalékos áfa szétzilálja a vendéglátást. "Még az olyan országokban is, ahol magas az áfa, a gasztronómiai szektorban általában a fele, a Benelux államokban például átlagosan 7 százalék" – mondta Molnár B. Tamás.