„Korántsem olyan nagy divat ma könyvet ajándékozni, mint régebben. Viszont egészen biztos vagyok abban, hogy sokan adnak és kapnak könyvet, és örülnek neki” - véli Steklács János.
Az olvasáskutató a fő problémának azt látja, hogy könyvet ajándékozni egyre inkább csak egy rétegre jellemző szokás lesz, míg régebben sokkal többen, és többféle társadalmi rétegben élő emberek ajándékoztak egymásnak könyveket.
Elmondta, az ajándékozott könyvek között a szépirodalom is visszaszorult. Természetesen a választásnál az is döntő érv, hogy milyen az ajándékozott érdeklődési köre.
A szépirodalmi könyvekkel kapcsolatban az egyetemi tanár úgy látja: ahogy a mindennapi olvasás területén háttérbe szorul a szépirodalom, ugyanúgy az ajándékozáskor is.
„Azt ajándékozzák főként, ami felkapott, amiről hallottak. Mivel az ajándékozók is kevesebbet olvasnak, ők maguk is kevesebbet tudnak a könyvek világáról”
- véli Steklács János.
A gyerekkönyvekkel kapcsolatban az olvasáskutató úgy fogalmazott: „az elmúlt időszakban nagyon sok olyan példát láttunk, amikor egy-egy kiadó piacra dobott olyan könyveket karácsony előtt, amelyek egy része irodalmi értéket nem nagyon tartalmazott, csak jól nézett ki a borítójuk. Nagy különbség volt azonban a külcsín és a belbecs között.”