„A tavaly november 1-je óta hatályban lévő új közbeszerzési törvény nagyon komoly hatáskört adott a hatóságnak. A jogalkotó úgy gondolta, hogy ne csak a közbeszerzési eljárás folyamatában ellenőrizzünk, hanem a közbeszerzések útján megkötött szerződéseket és a folyamatban lévő szerződések módosítását is ellenőrizzük. Vagyis megnézzük azt, hogy az ajánlattevők az ajánlataikban vállaltakat szerződésbe öntve a valóságban is teljesítik-e” - ismertette a Közbeszerzési Hatóság elnöke.
Elmondta, hogy körülbelül 170 ellenőrzés volt az elmúlt kilenc hónapban.
„51 esetben kezdeményeztem ennek hatására a Közbeszerzési Döntőbizottságnál jogorvoslati eljárást. 12 esetben büntető feljelentést tettem, jellemzően csalás, költségvetési csalás, számviteli rend megsértése, magánokirat hamisítás, hamis nyilatkozattétel vagy gazdasági adatszolgáltatás elmulasztása miatt” - közölte Rigó Csaba.
„Öt törvényességi felügyeleti eljárást kezdeményeztem a cégbíróságoknál, és két bejelentést tettem a Nemzeti Nyomozó Irodának panamai hátterű offshore cégek miatt” - folytatta.
Elmondta, hogy legalább háromszor a Gazdasági Versenyhivatalhoz fordultak, és most is van egy ilyen ügyük.
„Itt jellemzően a kartellgyanú, a piacfelosztás, az egymás javára történő visszalépések a közbeszerzési eljárásokban, az árak egyeztetése a probléma” - sorolta a Közbeszerzési Hatóság elnöke.
Ezt nyilván a versenyhivatal bírálja el a versenyjogi törvény szempontjából – tette hozzá.
„Megkerestük a NAV-ot komplex adóvizsgálattal, és arra is szükség volt, hogy peres eljárásban kezdeményezzünk a szerződés semmisségének kimondására irányuló pereket” - tudatta Rigó Csaba.
Az elnök elmondta, hogy a legtöbb problémás eset jellemzően az építési beruházásokhoz köthető.
„Nagy értékű építésberuházásoknál látunk olyan visszaéléseket, amelyek nem törvényszerűek. Jellemző hiba például, hogy az előre bejelentett alvállalkozókhoz képest sokkal több alvállalkozóval dolgoznak a fővállalkozók. Számtalan esetben az is előfordul, hogy ezek az alvállalkozók nem is alkalmasak” - közölte Rigó Csaba.
Ám nemcsak az építésberuházásoknál látnak rendszerhibákat.
„Az egészségügyi eszközbeszerzéseknél vagy az egészségügyi fekvőbeteg-ellátásban is tapasztalunk nagyon sok problémát. Kifejezetten a közbeszerzés mellőzése a legnagyobb probléma, ez az esetek 10 százalékában jellemző” - ismertette a Közbeszerzési Hatóság elnöke.