„A hatvanas-hetvenes és nyolcvanas években a családi házak energetikai szempontból nem megtakarításra épültek. Nem volt szigetelés, a nyílászárók elavultak, a fűtési rendszerük sem korszerű, ezért mindenképpen szükség volt arra, hogy a lakosságnak segítsünk, hogy saját beruházásban megvalósíthassák a felújítást” - mondta Szabó Zsolt, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium államtitkára.
Hozzátette: bárki pályázhat, aki magyarországi lakcímkártyával és állandó lakhellyel rendelkezik. A pályázatok július elsejétől nyílnak meg, régióként különbontva, a támogatás intenzitása pedig attól függ majd, hogy ki mennyi elemet valósít meg a felújításból. 40-55% lehet a vissza nem térítendő támogatás, a többit önrészből vagy hitelből kell hozzátenni.
„A maximális érték ingatlanonként 2 és fél millió forint. A célunk az, hogy minél többen teljes felújítást valósítsanak meg, ebbe az irányba mutat a rendszer” - fogalmazott az államtitkár.
Mint mondta, a júliusi pályázatot követően megtörténnek a kiértesítések, aki nyert, megkezdheti a beruházást. Utána több mint 1 év áll rendelkezésére, hogy megvalósítsa, tehát elég időt kap mind a pályázatra való felkészülésre, mind a kivitelezésre.
„A korábbi pályázatoknál - például a mosógép-programnál - is az volt a tapasztalatunk, hogy négyszer annyi igény érkezett, mint amennyi keretünk volt, tehát igyekeztünk a keretet kipótolni. A beruházás körülbelül 8-10 ezer körüli ingatlan esetében valósulhat meg, azon dolgozunk, hogy előteremtsük a pénzügyi feltételeket” - mondta Szabó Zsolt.
Hozzáfűzte: 5 milliárd forintról indulnak és akár 15 milliárdra is felmehet a keretösszeg. Még két feltételt szabnak: csak 1995. december 31. előtti és 135 négyzetméter alatti ingatlanok esetében járhat a támogatás.