A hitelezési válság nem csupán az amerikai gazdaságot, hanem az egész világgazdaságot érinti - hangsúlyozta a tekintélyes lapnak adott nyilatkozatában a Nemzetközi Valutaalap vezetője.
Dominique Strauss-Kahn szerint egyre nyilvánvalóbb, hogy kormányzati beavatkozás nélkül nem lehet kezelni a válság kedvezőtlen hatásait. Az IMF vezetője azt mondta: ha a bankok kockázati tőkefedezetét a magánszektornak nem sikerül gyorsan helyreállítania, meg lehet vizsgálni a közpénzek bevonásának lehetőségét.
A hitelezési válság hatásainak megvitatására és az esetleges intézkedésekről való döntésre azon a hétvégi csúcson kerülhet sor, ahol az IMF és a Világbank szakemberei találkoznak majd. Igaz, eddig erről nem volt szó, de az IMF-vezető nyilatkozata a tervezett intézkedések átgondolására késztetheti a világ pénzügyi vezetőit.
A Nemzetközi Valutaalap hivatalosan szerdán teszi közzé legfrissebb gazdasági prognózisát. Az eddig kiszivárgott információk szerint - és Strauss Khan nyilatkozta is erre utalt - a valutaalap lefelé módosítja az idei növekedési előrejelzését, azaz az intézet egyre pesszimistább a világgazdaság növekedési kilátásait illetően.
Januárban 4,1 százalékos növekedést prognosztizált, ezt azóta 3,7 százalékra módosította, ami 2002 óta a legalacsonyabbnak számít.
A brit miniszterelnök szerint ugyanakkor az IMF-et is át kell alakítani, hogy korai válság-előrejelző és figyelmeztető szerepet tölthessen be a világgazdaságban. Gordon Brown azt javasolta, hogy az IMF-et ugyanolyan függetlenné kell tenni, mint a jegybankokat, felelősségi körébe kell utalni a világgazdaság felügyeletét, a piacok informálását és "oktatását", valamint a rendszerszintű átláthatóság érvényesítését.