Az OMV Londonba hívja a MOL részvényeseit

Infostart
2007. szeptember 25. 18:27
Az OMV osztrák kőolaj- és gázipari vállalat vezetése szerdán és csütörtökön találkozókat tart a MOL részvényeseivel Londonban - közölte egy, az ügyet jól ismerő forrás. Az OMV vezetése várhatóan arra kéri majd a részvényeseket, hogy szorgalmazzák a MOL igazgatóságánál a két társaság egyesülését.

Az osztrák cég bejelentette: a MOL-részvényekért 32 ezer forintot ajánl készpénzben, részleges részvénycsere lehetőségével. Az osztrák cég vezérigazgatója elmondta, hogy kilencmilliárd euró áll készenlétben az OMV-MOL egyesülés finanszírozására.

A MOL értékelése szerint az OMV megkeresése lényegesen alulértékeli a MOL üzleteit és kilátásait.

A közleményben jelzik: a MOL a társaság megvásárlására vonatkozó szándéknyilatkozatot kapott az OMV menedzsmentjétől, ez azonban a hatályos tőkepiaci szabályozás alapján nem minősül ajánlatnak.

A MOL értékelése szerint, noha az OMV szándéknyilatkozata évi 400 millió eurós szinergiákkal számol, nem veszi figyelembe az egyesítésből és versenyjogi okokból kényszerű eszközértékesítésből származó értékromboló hatásokat.

Ferencz I. Szabolcs, a MOL-csoport kommunikációs igazgatója szerint a szándéknyilatkozat nem tartalmaz lényeges új információt a MOL igazgatósága által korábban már egyhangúlag elutasított megkereséshez képest, kivéve azt a kitételt, hogy az OMV jelenleg nem tud irányítást szerezni a MOL-ban.

Hozzátette: a szándéknyilatkozat jól illeszkedik az OMV eddigi egyoldalú és barátságtalan lépéseinek sorába.

Nagy pénz

Kilencmilliárd euró áll készenlétben az OMV-MOL egyesülés finanszírozására - mondta Wolfgang Ruttenstorfer, az OMV vezérigazgatója, miután a cég kora reggel bejelentette: a MOL részvényei 20,2 százalékának birtokában "olyan helyzetben van", hogy kész vételi ajánlatot tenni a MOL-ra, részvényenként 32.000 forintért.

A vezérigazgató kifejtette, újra megkeresték a magyar kormányt és a MOL vezetését is, de egyelőre sehonnan nem kaptak olyan választ, amely a korábbi elutasításhoz képest pozitívabb véleményt tükrözne.

Az OMV vezérigazgatója elmondta: a magyar kormány előtt is nyilvánvalóvá akarják tenni, hogy egyenlő felek összeolvadását szeretnék elérni, amin mindenki csak nyerhet.

Wolfgang Ruttenstorfer kiemelte: az általa meg nem nevezett bankok azután mutattak készséget az egyesülés finanszírozásra, hogy az OMV európai és amerikai roadshow keretében megvizsgálta, hogyan fogadnák a befektetési alapok az egyesülés lehetőségét.

Az OMV közölte, hogy számos technikai akadály miatt jelenleg nem tud szavazati jogok révén megvalósuló irányítást szerezni a MOL-ban, ezért keresi annak lehetőségét, hogy aktív tárgyalásokat kezdhessen a magyar társaság működése által érintett kulcsszereplőkkel.

Gyurcsány: mindent megtettünk

"Nekünk ebben a dologban nincs feladatunk, amit tehettünk, azt megtettük" - mondta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök.

A kormányfő hozzátette: a MOL világos és egyértelmű választ adott a felvásárlási ajánlatra.

Egy piacgazdaságban a kormánynak nem dolga kommentálni egy tőzsdei ügyletet, ha az a jogszabályoknak mindenben megfelelően zajlik - mondta a kormányszóvivő.

Daróczi Dávid emlékeztetett arra, hogy a kormány korábban jelezte: az osztrák vállalat akcióit barátságtalan lépésnek, ellenséges felvásárlásnak tekinti.

A kormány több más európai uniós tagállamhoz hasonlóan fontosnak tartja, hogy a lakosság ellátása szempontjából stratégiai jelentőségű vállalatok esetében legyen a közösségi jogszabályokkal teljes összhangban lévő lehetősége a kontrollra, ha az adott vállalatban egy külföldi állam próbál befolyást szerezni. Ez utóbbit tekintve nem változott a kormány álláspontja; az ezt a célt elérni hivatott törvényjavaslat pedig már az Országgyűlés döntésére vár - tette hozzá.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást