Az ázsiai magángyűjtő által árverésre bocsátott György korabeli, 300 karátos ékszerért hosszú licitharc folyt.
"Izgalmas este volt" - mondta el Andres White Correal, a Sotheby's ékszerszakértője, hozzátéve, hogy nyilvánvaló az érdeklődés a mesés származású történelmi ékszerek iránt. "Az emberek nemcsak a tárgyat veszik meg, hanem a hozzá kötődő történelmet is" - magyarázta.
A XVIII. századi, titokzatos eredetű nyakéket ötven év óta először láthatta a közönség. Az ékszer három sorban elhelyezett ötszáz gyémántból áll, két oldalán pedig gyémántokból kialakított bojtokban végződik.
A Sotheby's szerint az ékszer gyémántjai valószínűleg az indiai Golkondából származnak. Nem lehet tudni, hogy ki tervezte és kinek a megrendelésére készült, de valószínű, hogy a francia királyi család számára.
Az ékszer egyes gyémántjai a feltevések szerint Mária Antóniának, XIV. Lajos feleségének a "királyné nyakékeként" elhíresült nyakláncából származhatnak. A "királyné nyakékét" övező csalási ügy és botrány is hozzájárult a francia forradalom kitöréséhez és végső soron Mária Antónia francia királyné halálához.
Az ékszer ezt követően családról családra szállt. A XX. század első felében az Anglesey márkik kollekciójába tartozott. A brit arisztokrata család tagjai két alkalommal viselték nyilvánosan az ékszert: VI. György 1937-es és II. Erzsébet 1953-as koronázásakor.
White Correal elmondta, hogy a győztes licitáló - egy nő - "el volt ragadtatva".
"Valami szépet mondott nekem: 'Rendkívül boldog vagyok, hogy megnyertem ezt a tételt; de nem az enyém, én csupán a gondviselője vagyok, amíg a következő személy meg nem jelenik" - idézte a szakértő.