A Google még 2009-ben indította el a hivatkozás-rövidítő szolgáltatását, a goo.gl-t, mellyel a hosszú, bonyolult URL-ekből lehetett rövidebbet faragni - írja a Neowin híradása nyomán a hvg.hu. A funkció hasznos volt a tartalomgyártók számára, a TinyURL és a Bit.ly is ugyanerre a koncepcióra épül. Plusz a módszerrel a rövidebb hivatkozások mellett a kattintásszámot is nyomon lehet követni - teszik hozzá.
Pontos adat nem áll rendelkezésre arról, hogy hány ilyen hivatkozás készült, de valószínűsíthető, hogy több milliós nagyságrendű, és még most is számos goo.gl-ös hivatkozás van elhelyezve szerte az interneten, annak ellenére, hogy a Google már 2018-ban leállította az új linkek létrehozásának lehetőségét.
Akkor azt ígérték, hogy a meglévő hivatkozások a továbbiakban is a céloldalra irányítanak, most azonban bejelentették, hogy a fejlesztők és felhasználók által generált összes hivatkozás megszűnik működni 2025. augusztus 25-től.
Nehéz felmérni, mekkora hatása lehet ennek, de rengeteg helyen lehet a weben ilyen link, legyen szó blogbejegyzésekről, közösségi médiás posztokról vagy éppen cikkekről - írja a lap. Hozzáteszik, a Google-t láthatólag ez hidegen hagyja, holott bizonyára nem igényelt óriási erőforrásokat a linkek üzemeltetése.
A fejlesztőknek és a felhasználóknak viszont mindenképpen át kell állnia másik szolgáltatásra, ha még használják a goo.gl által generált URL-t valahol.