Két éve, 2022-ben a világon mintegy minden ötödik felnőtt dohányzott, miközben az ezredfordulón még minden harmadik – derült ki a WHO új jelentéséből.
A dokumentumban a dohányzás elterjedtségének tendenciáit vizsgálják 2000-től 2030-ig. Az adatok azt mutatják, hogy
150 országban sikerült csökkenteni a dohányzást.
Míg a legtöbb országban csökken a dohányzók aránya, a szervezet arra figyelmeztetett, hogy a dohányzással összefüggő halálesetek száma az elkövetkező években valószínűleg magas marad.
A szervezet statisztikái szerint a dohányzás évente több mint 8 millió ember halálát okozza, köztük mintegy 1,3 millió nemdohányzóét, akik a passzív dohányzás áldozatai.
A dohányzást korlátozó szigorú intézkedések bevezetése és a dohányzással összefüggő halálesetek számának csökkenése között körülbelül harminc év telik el – mutatott rá a jelentés.
Az egészségügyi világszervezet szerint még ha a dohányosok száma tovább csökken is,
a dohányfogyasztás 2010 és 2025 közötti 30 százalékos csökkentésére vonatkozó célt nem lehet elérni.
Ezt várhatóan 56 országban fogják elérni, köztük Brazíliában, ahol 2010 óta már sikerült 35 százalékkal csökkenteni a dohányzást.
Hat országban viszont 2010 óta nőtt a dohányfogyasztás:
- a Kongói Demokratikus Köztársaságban,
- Egyiptomban,
- Indonéziában,
- Jordániában,
- Ománban és
- Moldovában.
A jelentés szerzői szerint összességében a világ jó úton halad afelé, hogy 2010 és 2025 között negyedével csökkenjen a dohányzók száma.
A WHO ugyanakkor arra is figyelmeztetett, hogy a dohányiparnak nem áll szándékában megállni.
Ruediger Krech, a szervezet egészségfejlesztési osztályának igazgatója egy nyilatkozatban hangoztatta: „Az elmúlt években jelentős előrelépés történt a dohányzás visszaszorítása terén, de ez jelenthet önelégültséget”. Hozzátette: „Megdöbbenve látom, a dohányipar milyen messzire hajlandó elmenni, hogy számtalan élet kárára profitot termeljen”. Rámutatott egyben arra, amint egy ország azt hiszi, hogy megnyerte a dohányzás elleni háborút, a dohányipar új frontot nyit.