Az óévbúcsúztatókor használt pirotechnikai eszközök durva hang- és fényhatásai a házi kedvencek számára sokkos pánikot okozhatnak. Egy kis odafigyeléssel megelőzhető, hogy a szilveszteri petárdázások következtében kellemetlen szituációk keletkezzenek - közölte az egyesület.
A petárdától megijedt macskák éles marásokat okozhatnak a gazdiknak, a kutyák kerítésen átugorva vagy a pórázt a gazda kezéből kitépve próbálnak a robbanásoktól elmenekülni. Házi kedvenceiket a petárdázás helyszíneire semmiképpen ne vigyék ki. A riadtan menekülő állatok néhány óra alatt 5-10 kilométert (több településnyi távolságot) is képesek megtenni. Van, hogy az elmenekült kedvencek soha többé nem kerülnek elő - idézi a közlemény Seres Zoltánt, az Orpheus Állatvédő Egyesület munkatársát.
Ezért az egyesület arra kéri a háziállatok tulajdonosait, hogy a kutyában lévő, kötelező mikrochip legyen állatorvos által a gazda adatait tartalmazóan beregisztrálva, mivel ha valaki megtalálja az állatot, a gazda gyorsabban elérhető.
Szintén érdemes a kutyákra, macskákra a gazda elérhetőségét tartalmazó bilétás nyakörvet kötni,
hogy a megtaláló könnyen elérhesse a tulajdonost. A baj megelőzése érdekében péntek és hétfő között a kijelölt sétáltató helyeken is fokozott óvatossággal (pórázon) érdemes a kutyákat sétáltatni - írja a közlemény.
A közlemény kitér arra, hogy a háziállatoknak az otthonokban érdemes közvetlen utcai hangoktól elszigetelt helyet, például belső szobát vagy udvarrészt, garázst, jó kerítéses udvart biztosítani. Félősebb állatok számára állatorvos által ajánlott nyugtató szerről is érdemes gondoskodni a petárdázások idejére.
Csak a fele kerül elő
Évente átlagosan 800-1000 kutyát jelentenek nálunk, de Magyarországon az ilyenkor eltűnő kutyák valós száma több ezer is lehet, és közülük csak kicsivel több, mint a felük kerül vissza a gazdájához - ezt már Pintér Attila, a Szilveszteri Állatmentő Ügyelet főszervezője mondta a Blikknek. Ők szintén tartanak ügyeletet a következő napokban.
A wmn.hu-n gyakorlati, "felkészülési" tanácsokat is ad egy szakértő. Szerinte a legfontosabb, hogy "vidd ki a kutyádat 31-én sétálni. Minimum két óra intenzív menetelést javaslok, lehetőleg sok kutyával, sok játékkal, hogy a kutya minél jobban kifáradjon. A négyórás séta még jobb!".