Délen csapott le elsőként a vihar, de kijut belőle sok helyen ma

Infostart
2021. augusztus 5. 14:28
A délelőtti órákban betört a hidegfront, több megyében másodfokú a riasztás.

A délelőtti órákban elérte Magyarországot a hidegfront, és zivatarlánc alakult ki a front mentén − írta korábban az Időkép.

A zivatarok elsőként a Duna-Tisza közét érték el, majd a csapadék kelet-északkelet felé haladt tovább.

Forrás: Időkép/Sophia93 (Keszü)

A portál hozzáteszi, hogy a lánc mentén peremfelhős zivatarok alakultak ki,
néhol különleges felhőalakzatokat, úgynevezett undulatus asperatusok is megfigyelhetők.

Mint arról az Infostart korábban beszámolt, az Országos Meteorológiai Szolgálat csütörtök reggel zivatarveszély miatt másodfokú riasztást adott ki az ország középső és keleti részén több járásra. A déli órákban a közösségi oldalukon azt írták, hogy a Tisztántúl északi része még nem hűlt le, de a hevesebb viharokon már túl vannak az ott élők.

„A viharsarok méltó nevéhez: Békéscsaba 102 kilométer per óra” – fűzte hozzá az OMSZ.

A távirati iroda beszámolója szerint az katasztrófavédelemhez folyamatosan érkeznek a bejelentések a heves zivatarok okozta károk miatt. A tűzoltóknak több tucat helyszínre kellet vonulniuk, a legtöbb bejelentés Békés és Csongrád-Csanád megyékből érkezett – ismertette az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) szóvivő-helyettese. Jellemzően kidőlt fák, leszakadt faágak okoznak gondot. Dóka Imre továbbra is mindenkitől azt kéri: figyeljék az Országos Meteorológiai Szolgálat riasztásait.

Annak is van esélye, hogy akár harmadfokú riasztást is kiadnak a nap folyamán

Békés, Csongrád-Csanád, Hajdú-Bihar, Jász-Nagykun-Szolnok és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében.

A meteorológiai szolgálat veszélyjelzésében kiemelte: az elsődleges veszélyforrás általában a nagy mennyiségű (akár 20–30 milliméternyi) intenzív csapadék, másodsorban a jégeső és viharos széllökés. A keleti tájakon akár 2 centiméteres átmérőnél nagyobb jégdarabok is hullhatnak, és előfordulhatnak akár 100 kilométer/óránál erősebb széllökések is. A zivatarok estére a keleti tájakra szorulnak vissza, késő estére pedig várhatóan megszűnnek – tették hozzá.

A katasztrófavédelem szerint a villámlások mellett kockázatot jelent a szél és a jégeső is.