A magyar felnőttek 54 százaléka az első helyre rangsorolja az érdeklődési kört a pályaválasztásnál, a jövőbeni keresetet és a biztos megélhetést csupán kevesebb mint a negyedük tartja elsődleges szempontnak; a 18-39 éves korosztály osztja leginkább ezt a véleményt - közölte az OTP Bank csütörtökön az MTI-vel.
Az OTP Bank megbízásából júliusban reprezentatív felmérés készült az MTM Kft. Pulzus kutatási applikációjával. A vizsgálatba a 18 évesnél idősebb lakosságból 1483 embert vontak be.
A kutatásból kiderült, hogy a válaszadók 12 százaléka szerint a kompetencia lehet a döntő kritérium szakmai jövőjük meghatározásakor.
Megállapították, hogy minden negyedik szülő műszaki vagy informatikai pályán indítaná el gyermekét, de a népszerű választások közé tartoznak a gazdaságtudományi és az orvostudományi területek is. Ugyanakkor a bölcsészettudomány vagy társadalomtudomány kevésbé közkedveltek: a megkérdezettek csupán 6 százaléka választana gyermekének ilyen pályát.
A felmérés szerint erősen megosztottak a válaszadók arról, hogy választanák-e saját szakmájukat a gyermeküknek: a megkérdezettek csaknem fele egyértelműen nem ajánlaná. A válaszadók 18 százaléka igennel felelt, míg 35 százalékuk úgy fogalmazott, hogy csak abban az esetben, ha a gyermeket is érdekli az adott pálya.
A megkérdezettek kétharmada azt állítja, ismeri gyermeke érdeklődési körét, tudja, mivel szeretne foglalkozni felnőtt korában, a nőknél ez arány 70, míg a férfiaknál 59 százalék - olvasható az OTP Bank közleményében.