Nyitókép: Pexels.com

Nyulat így, vagy sehogy!

Infostart / InfoRádió - Kalapos Mihály
2021. március 30. 13:48
A legjobb, ha egyáltalán nem vásárol élő állatot az, aki nem tud róla tartósan, felelősséggel gondoskodni. A húsvét közeledtével igaz ez a nyúltartásra is, mondta az InfoRádiónak a Fővárosi Állat- és Növénykert szóvivője.

Ugyan az állatkert jelenleg a koronavírus-járvány miatt átmenetileg zárva tart, húsvét közeledtével, ahogyan az elmúlt évtizedekben is, most is a felelős állattatásra hívják föl a figyelmet, ezen belül a felelős nyúltartásra, kiemelve: az állattartásnak egy felelősségteljes kapcsolatnak kell lennie a gazdi és az állat között. Mielőtt valaki ebbe belevág, alaposan mérlegelnie kell, hogy vajon tudja-e vállalni az ezzel járó életmódváltást, és tud-e az állatról annak egész életén át gondoskodni, ami egy nyúl esetében akár tíz év is lehet. Ugyanis vannak már egyéb alternatív lehetőségek is, köztük az állatkerti jelképes örökbefogadás. Sőt, a Fővárosi Állat- és Növénykert alapítványa nemcsak örökbefogadókat, hanem nemrégiben neveket is keresett három üregi nyúlnak a közösségi oldalain.

Hanga Zoltán az InfoRádióban megjegyezte: amennyiben mégis megszületik a döntés a felelős állattartásról, az állatkert honlapján arra vonatkozó tanácsokkal is szolgálnak, hogy hogyan kell, illetve érdemes tartani egy nyuszit, hogy mire kell odafigyelni a beszerzéskor, valamint hogyan kell a későbbiekben elhelyezni és mivel kell etetni.

Bár korábban, a kilencvenes években a fővárosi állatkert is örökbefogadott – új gazdát keresve – megunt húsvéti nyulakat, ma ez már nincs így. A szóvivő ezzel kapcsolatban emlékeztetett, az intézmény nyúlvédelmi tevékenységét illetően elsősorban mindig is az volt a cél, hogy az emberek alaposan mérlegeljenek, mielőtt magukhoz vesznek egy állatot. Ebben tanácsokkal is szolgálnak, valamint alternatív örökbefogadási lehetőségeket is biztosítanak. Ugyanakkor nem szerették volna azt a magatartást erősíteni, hogy bárki is – a felelősség teljes hiányában – csak néhány hétre vegyen magához nyulat, majd lepasszolja az állatkertnek. Ezért 2008 óta már nem fogadnak be nyulakat.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Felelős nyúltartás – Hanga Zoltán szóvivő, fővárosi állatkert
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást